Lidl wycofuje produkt
Wikimedia Commons Macic7 Attribution-ShareAlike 3.0 Unported (CC BY-SA 3.0)
Monika Majko - 23 Marca 2021

Groźne dla zdrowia związki wykryte w kaszy z Lidla

Fundacja Konsumentów po raz kolejny sprawdziła jakość kasz jaglanych dostępnych w polskich sklepach. Badanie wykazało skażenie groźną substancją produktów oferowanych przez popularne sklepu. Jednym z nich jest Lidl.

W kaszy jaglanej sprzedawanej dostępnej w marketach sieci Lidl stwierdzono pozostałości glifosatu, groźnej dla zdrowia substancji chemicznej wchodzącej w skład popularnego środka chwastobójczego. Producent zanieczyszczonej kaszy zapowiedział wycofanie jej z obrotu.

Lidl wycofuje ze sklepów zanieczyszczoną kaszę jaglaną

Najnowszy raport Fundacji Konsumentów wykazał, że liczba zanieczyszczonych kasz zmniejszyła się o połowę w stosunku do poprzedniego roku, jednak wciąż w sklepach można znaleźć niebezpieczne dla zdrowia produkty. W tym roku badaniu poddane produkty: Plony Natury z sieci Biedronka, Cenos - Ekowital, Janex - Kuchnia Lidla, Kupiec, Melvit, NaturAvena, Sonko oraz Sante.

- Niestety, na rynku wciąż znajdziemy produkty niebezpieczne dla zdrowia, które nie powinny znaleźć się na półkach sklepowych - przekazano na stronie Fundacja Konsumentów.

Badanie przeprowadzone w laboratorium Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach wykazało zanieczyszczenie glifosatem w kaszach jaglanych wyprodukowanych przez firmy Janex (PPH Janex Jan Ciupak Leszek Ciupak Sp.), Sante (A. Kowalski Sp. J.) oraz Sonko (Sonko Sp. z o.o.).

Nieoficjalnie: zamknięcia sklepów, zmiany w kościołach i przemieszczaniu się. Również Wielkanoc pod znakiem restrykcjiNieoficjalnie: zamknięcia sklepów, zmiany w kościołach i przemieszczaniu się. Również Wielkanoc pod znakiem restrykcjiCzytaj dalej

- To już trzecie badanie kasz jaglanych, w którym produkt firmy Sonko Sp. z o.o. przekracza Najwyższy Dopuszczany Poziom (NDP) glifosatu. We wszystkich dotychczasowych badaniach produkty tego producenta zawierały pozostałości glifosatu. Dotyczy to zarówno kasz jaglanych, jak i badanych wcześniej kasz gryczanych - wskazała Fundacja Konsumentów.

O wykryciu w produktach pozostałości niebezpiecznej substancji zostali poinformowani zarówno ich producenci, jak i Główny Inspektor Sanitarny. Fundacja Konsumentów przekazała, że firmy Janex, które są sprzedawane w Lidlu, i Sonko zadeklarowały wycofanie z rynku partii kasz jaglanych, z których pochodziły przebadane próbki.

Glifosat jest związkiem organicznym z grupy fosfonianów, który stosowany jest m.in. jako aktywny składnik środków zwalczających chwasty. Jest składnikiem popularnego środka chwastobójczego o nazwie Roundup.

Rolnicy chętnie korzystają z tego środka, ponieważ skutecznie wysusza on rośliny i nie pozwała im pleśnieć. To pomaga im minimalizować straty w produkcji. Glifosat jest jednak szkodliwy dla zdrowia i nie powinien być spożywany.

Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem uznała glifosat za substancję o prawdopodobnym o działaniu rakotwórczym. Wyniki badań prowadzonych m.in. przez prof. Lianne Sheppard z University of Washington wskazały, że substancja ta zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów o ponad 40 proc.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: ABC Zdrowie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News