Obostrzenia będą obowiązywać od północy
Pexels.com/Katerina Holmes
Irmina Jach - 26 Lutego 2021

Nowe obostrzenia w warmińsko-mazurskim już od dzisiaj od północy. W reszcie kraju bez zmian

Obostrzenia, które zostały ogłoszone przez rząd przed kilkoma dniami, będą obowiązywać od północy. Nowe rozporządzenie w tej sprawie pojawiło się już w wykazie prac legislacyjnych. Mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego muszą przygotować się na powrót uciążliwych zakazów.

Obostrzenia obowiązujące od soboty 27 lutego zostały rozpisane w projekcie rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Rozporządzenie reguluje między innymi kwestię noszenia przyłbic, szalików i kominów.

Obostrzenia będą obowiązywać od północy

Na nowe decyzje rządu z niecierpliwością oczekują przede wszystkim przedsiębiorcy z województwa warmińsko-mazurskiego. Prowadzący biznesy w tym regionie do tej pory nie otrzymali instrukcji postępowania w związku z nowymi przepisami sanitarnymi.

Choć sam dokument nie ujrzał jeszcze światła dziennego, ustawodawca zdradził, czego mogą spodziewać się Polacy. Jak poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski lockdown powraca, ale wyłącznie w rejonach, gdzie sytuacja epidemiologiczna jest szczególnie niepokojąca.

Od 27 lutego w województwie warmińsko-mazurskim ponownie nie będą funkcjonować sklepy w galeriach handlowych, hotele, kina, ośrodki sportowe, teatry oraz muzea. W ograniczonym trybie będą działały hotele i inne bazy noclegowe.

Wiemy, jak czuje się wdowa po Krzysztofie KowalewskimWiemy, jak czuje się wdowa po Krzysztofie KowalewskimCzytaj dalej

- Najistotniejszą zmianą jest ustanowienie województwa warmińsko-mazurskiego obszarem szczególnie zagrożonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. W przypadku tego województwa wprowadzono dodatkowe obostrzenia - napisano w informacji.

Wskazano, że przynajmniej przed dwa tygodnie baseny pozostaną zamknięte. Zaczną obowiązywać obostrzenia związane z hotelami, sportem, działalnością kulturalną oraz działalnością kasyn, a także działalnością galerii handlowych.

W pozostałych częściach Polski obowiązujące restrykcje zostaną wydłużone do 14 marca. Wyjątek obejmie działalność hoteli. Jak czytamy „z ograniczenia w zakresie prowadzenia usług hotelarskich przewidujących udostępnianie nie więcej niż 50 proc. pokoi znajdujących się w danym obiekcie zwalnia się osoby biorące udział w charakterze zawodnika, członka sztabu szkoleniowego, lekarza, fizjoterapeuty lub sędziego w Halowych Mistrzostwach Europy w lekkiej atletyce Toruń 2021”.

Możliwe będzie także odbycie zabiegów rehabilitacyjnych pod warunkiem przedstawienia „negatywnego testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, z materiału pobranego w terminie nie wcześniejszym niż 4 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego, a nie jak dotychczas w terminie 6 dni”.

Zniesiono możliwość zasłaniania ust i nosa za pomocą przyłbic, szalików i kominów. „Ponadto wprowadza się ograniczenia w zakresie przekraczania granicy lądowej z Republiką Czeską i Republiką Słowacką. Osoba przekraczająca tę granicę będzie obowiązana do posiadania negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego, przed przekroczeniem granicy, w okresie 48 godzin, licząc od momentu wyniku tego testu”.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Radio Zet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News