Nowe obostrzenia
youtube.com Onet News
Klaudia Bochenek - 5 Marca 2021

Nagła decyzja ministra zdrowia. Ogłoszono nowe obostrzenia

Minister zdrowia nieoczekiwanie zwołał dziś konferencję prasową. Adam Niedzielski jest zaniepokojony pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną w Polsce. Właśnie zapadła decyzja ws. kolejnych obostrzeń. Jeszcze dziś o 10:00 zwołano posiedzenie Rządowego Zespołu Kryzysowego w tej sprawie.

Już od kilku dni w mediach pojawiają się domysły dotyczące kolejnych obostrzeń. W kraju przybywa zarażeń - dziś odnotowano 15 829 nowych przypadków, najwięcej w województwach mazowieckim, śląskim i pomorskim. Kolejne restrykcje stały się faktem.

Polacy muszą liczyć się z kolejnymi obostrzeniami

Jak podawali m.in. dziennikarze RMF FM, obostrzenia - o ile zapadną - miałyby wejść w życie dopiero od poniedziałku. Przed południem nieoficjalnie mówiło się, że te zakazy, które aktualnie obejmują województwo warmińsko-mazurskie, objęłyby także Pomorze. Skutkowałoby to całkowitym zamknięciem hoteli, szkół, niektórych sklepów w galeriach handlowych oraz ograniczeniami w branży sportowej.

Politycy mieli również rozmawiać na temat ograniczeń w województwie lubuskim, ponieważ w ostatnich dniach sytuacja w regionie znacznie się pogorszyła. W nie najlepszej sytuacji jest również Mazowsze.

- O 33 proc. wzrosła średnia zachorowań względem poprzedniego tygodnia. Ma ona charakter stały [...] Obserwujemy dynamiczny przyrost obłożeń w szpitalach - poinformował Adam Niedzielski.

Ksiądz został pobity, gdy przyłapał dwóch mężczyzn demolujących kościółKsiądz został pobity, gdy przyłapał dwóch mężczyzn demolujących kościółCzytaj dalej

Nadal w najgorszej sytuacji jest województwo warmińsko-mazurskie. Adam Niedzielski wymienił też województwo pomorskie oraz mazowieckie, lubuskie, kujawsko-pomorskie i podkarpackie. Są to regiony powyżej średniej krajowej odnośnie nowych przypadków. Wiemy już, co ogłoszono na dzisiejszej konferencji.

  • Od środy będą przywracane do funkcjonowania kolejne szpitale tymczasowe w całym kraju,
  • województwo warmińsko-mazurskie: o tydzień zostaną przedłużone restrykcje, jednak wyjątkiem jest szkolnictwo. Wprowadzone zostanie nauczanie hybrydowe do 20 marca,
  • województwo pomorskie: te same restrykcje co w województwie warmińsko-mazurskim - zamknięte hotele, kina, teatry, muzea, baseny, solaria i inne obiekty sportowe, od 13 do 20 marca nauka hybrydowa.

Jak podkreślił szef resortu zdrowia, wprowadzanie dalszych obostrzeń uzależnione jest od wzrostu liczby nowych przypadków zakażeń koronawirusem na terenie całego kraju. Minister Niedzielski przewiduje, że juz w przyszłym tygodniu możemy przekroczyć poziom 18 tys. dziennych zachorowań na COVID-19.

- Nasze podejście do obostrzeń się zmienia. Mamy nową sytuację, część osób jest zaszczepiona, jest dużo osób mających przeciwciała. Luzowanie obostrzeń będzie odważniejsze. Po świętach możliwe przywracanie branż do normalnego działania. Warunkiem jest koniec trzeciej fali epidemii - przekazał szef resortu zdrowia.

- Wszystkie nasze decyzje mają swoją podbudowę naukową i empiryczną. Wraz z sanepidem poprawiliśmy jakość informacji - dodał Niedzielski.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Radio ZET, RMF FM

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News