Tragiczne informacje. Nie żyje uczestniczka Powstania Warszawskiego Urszula Katarzyńska-Ballner
Nie żyje uczestniczka Powstania Warszawskiego Urszula Katarzyńska-Ballner „Ula”. Wyjątkowo smutne informacje obiegły krajowe media. Zasłużona Polka odeszła 10 lutego 2021 roku w wieku 95 lat.
Nie żyje Urszula Katarzyńska-Ballner, powstańcza łączniczka m.in. Batalionu „Zośka”.Informacje o śmierci zasłużonej Polski przekazało za pomocą swoich mediów społecznościowych Muzeum Powstania Warszawskiego.
Nie żyje Urszula Katarzyńska-Ballner „Ula”, miała 95 lat
– Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dziś na wieczną wartę odeszła Urszula Katarzyńska ps. „Ula” - powstańcza łączniczka z Batalionu „Zośka” – poinformowało na Twitterze muzeum.
Urszula Katarzyńska-Ballner przyszła na świat 27 czerwca 1925 roku w Kielcach, a w 1935 roku jej rodzina przeniosła się do Warszawy. Po ukończeniu szkoły powszechnej zdała do Gimnazjum i Liceum im. Królowej Jadwigi, gdzie zapisała się również do 14 Warszawskiej Żeńskiej Drużyny Harcerskiej. W 1939 roku Urszula Katarzyńska-Ballner pełniła służbę w Obronie Przeciwlotniczej. Po wybuchu II wojny Światowej jako harcerka roznosiła korespondencję z Czerwonego Krzyża.
W 1942 roku wstąpiła do AK i zaczęła działać w ramach oddziału „Motor 30”. Przyjęła wówczas pseudonim „Ula”. Dzięki kompletom zdała maturę w 1943 roku i rozpoczęła studia na farmacji w ramach Uniwersytetu Poznańskiego.
Później została przydzielona jako łączniczka do dowództwa Kedywu, a w czasie Powstania Warszawskiego działała w ramach plutonu motorowego pod dowództwem „Szczerby”, Jana Kozubka. Następnie została przeniesiona na stopień strzelca i przeszła przez Warszawę w Zgrupowaniu „Radosław” - pułk „Broda 53”, kompanii motorowej „Żuk”, a także w batalionie „Zośka”
Katarzyńska-Ballner przeszła przez trzy walczące dzielnice miasta: Stare Miasto, następnie kanałami do Śródmieścia i na Czerniaków. Później ruszyła kanałami na Mokotów, a następnie dołączyła do kolumny ludności prowadzonej do Pruszkowa.
Po upadku powstania Urszula Katarzyńska-Ballner dotarła do swojej rodziny w Kielcach i wróciła do Warszawy na początku 1945 roku. Jeszcze w tym samym roku rozpoczęła studia farmaceutyczne w Łodzi. Prowadziła również drużynę harcerską.
Po roku zdecydowała się przenieść na Uniwersytet Wrocławski, gdzie po zakończeniu studiów rozpoczęła pracę w aptece. Po raz kolejny wróciła do Warszawy tuż po ślubie i podjęła pracę w Tarchomińskich Zakładach Farmaceutycznych.
Urszula Katarzyńska-Ballner nie ujawniła swojej przynależności do AK i uniknęła represji. W 2012 roku powstańcza łączniczka została odznaczona Medalem „Pro Patria”, a także uhonorowana wyróżnieniem „Zasłużony dla m.st. Warszawy”.
Artykuły polecane przez redakcję Pikio:
- Pochowasz bliskiego w ogrodzie? Trwają prace nad nowym projektem ustawy o pogrzebach
- Kierowca nagle wyskoczył z samochodu i kopnął w rozpędzone auto. Ocalił życie 3 osób
- Duże zmiany w teleporadach. Niektóre osoby zostaną z nich wykluczone
Źródło: Fakt