Mięso z Polski doprowadziło do zatrucia setek osób
Pixabay congerdesign
Irmina Jach - 22 Lutego 2021

Kilkaset osób w Wielkiej Brytanii zatruło się polskim mięsem. Nie żyje 5 z nich, wielu wylądowało w szpitalu

Mięso drobiowe pochodzące od polskiego producenta prawdopodobnie doprowadziło do śmierci pięciu mieszkańców Wielkiej Brytanii. Setki innych, w tym małe dzieci, zmagało się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Przyczyną były bakterie salmonelli.

Mięso było sprzedawane w brytyjskich sklepach w formie nuggetsów i innych panierowanych produktów spożywczych. Klienci jednego z największych dyskontów chętnie sięgali po nie w celu przyrządzenia szybkiego i łatwego posiłku. Sięgają po nie głównie dzieci.

Mięso z Polski doprowadziło do zatrucia setek osób

Dziennik „Daily Mail” poinformował, że w ciągu roku na Wyspach Brytyjskich doszło do aż 480 przypadków zatruć skażonym mięsem. Aż 44 procent poszkodowanych to małoletni do szesnastego roku życia. Jedna trzecia osób wymagała hospitalizacji.

Zdaniem urzędników z rządowej agencji Public Health England, w co najmniej jednym przypadku zakażenie salmonellą było czynnikiem przyczyniającym się do śmierci. Odnotowano także cztery zgony, których geneza nie jest do końca znana.

Public Health England stanowczo odmówiła upublicznienia informacji o wieku, płci lub lokalizacji zgonów i zachorowań. Dziennikarze „Daily Mail” szacują, że do 400 zatruć doszło w Anglii, do 42 - w Szkocji, do 37 - w Walii oraz do 7 - w Irlandii Północnej.

Rząd nagle wprowadził zmiany w obostrzeniach. Obowiązują od 23 lutegoRząd nagle wprowadził zmiany w obostrzeniach. Obowiązują od 23 lutegoCzytaj dalej

Podane liczby prawdopodobnie nie obejmują wszystkich zachorowań, ponieważ podczas pandemii COVID-19 wiele osób z mniej poważnymi objawami mogło nie zdecydować się na skorzystanie z pomocy medycznej.

Brytyjska agencja ds. bezpieczeństwa żywności FSA wydała ostrzeżenie przed spożywaniem dwóch produktów z kurczaka wyprodukowanych przez firmę SFC, która używa opakowań naśladujących produkty sieci fast-foodów KFC, a także jednego produktu z firmy Vestey Foods.

Już w październiku zeszłego roku FSA nakazała wycofanie ze sklepów kilku podobnych produktów obu firm. Mięso drobiowe, które jest używane do produkcji towarów reklamowanych pod logotypami marek, pochodzi od polskiego hodowcy.

Dziennikarze przypomnieli, że kilka krajów europejskich, w tym Irlandia, wydało od początku ubiegłego roku prawie 100 ostrzeżeń o salmonelli w schłodzonym i mrożonym drobiu z Polski. W całej Europie doszło do tysięcy zachorowań po spożyciu produktów.

Bakterie salmonelli są przyczyną wielu chorób zakaźnych, objawiających się najczęściej ostrym zatruciem pokarmowym. Można zakazić się nimi w wyniku spożycia zanieczyszczonej odchodami żywności pochodzenia zwierzęcego, głównie mięsa, drobiu, jaj, mleka, lub wody.

U niemowląt, małych dzieci, osób z obniżoną odpornością lub w podeszłym wieku choroba może mieć ostrzejszy przebieg, a nawet doprowadzić do śmierci. Leczenie salmonelli odbywa się za pomocą antybiotykoterapii. Warto nie lekceważyć objawów.

Mięso pochodzące z Polski doprowadziło do setek zatruć

Źródło zdjęcia: Twitter/Daily Mail Online

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Radio Zet/Medicover

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News