Nowe obostrzenia
Pixabay.com icsilviu
Monika Majko - 23 Lutego 2021

Rząd nagle wprowadził zmiany w obostrzeniach. Obowiązują od 23 lutego

Wczoraj wieczorem opublikowano w Dzienniku Ustaw nowelizację rozporządzenia Rady Ministrów, zawierającą nowe wytyczne w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów obowiązujących w kraju z powodu pandemii koronawirusa. Wiele z obostrzeń weszło w życie wraz z wybiciem północy.

Zmiany w obostrzeniach dotyczą m.in. osób przekraczających polską granicę i pacjentów korzystających z leczenia w uzdrowiskach. Poznaliśmy dokładne szczegóły, o których wiele osób mogło nie mieć pojęcia.

Rząd wprowadził kolejne obostrzenia pandemiczne

Na zmiany muszą przygotować się osoby przyjeżdżające z zagranicy, które będą musiały odbyć na terenie Polski kwarantannę. Z obowiązku samoizolacji zwolnieni zostaną jednak uczniowie pobierający naukę w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, a także studenci i osoby prowadzące działalność naukową, uczestnicy studiów podyplomowych, kształcenia specjalistycznego i innych form kształcenia i doktoranci kształcących się w Polsce lub w państwie sąsiadującym.

Nowelizacja znosi również dotychczasowe ograniczenia w lecznictwie uzdrowiskowym. Rozpoczęcie stacjonarnej rehabilitacji leczniczej w ośrodku rehabilitacyjnym czy turnusu leczniczo-profilaktycznego ma być możliwe po uzyskaniu negatywnego wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.

Testy te mają być dostępne bezpłatnie i muszą zostać wykonane przez kuracjusza w terminie nie wcześniejszym niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego.

Nie żyje podróżnik Aleksander Doba. Miał 74 lataNie żyje podróżnik Aleksander Doba. Miał 74 lataCzytaj dalej

Ponadto z zakazu zgromadzeń wykluczono konkursy na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską, w tym aplikacje prowadzone w formie aplikacji uzupełniających, zajęć i sprawdzianów w trakcie tych aplikacji, egzaminów sędziowskich i egzaminów prokuratorskich oraz konkursów na stanowiska referendarzy sądowych i asystentów sędziów.

Dodatkowo, od 28 lutego br. w kasynach oraz obiektach działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych będzie mogła znajdować się nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni dostępnej dla klientów, z wyłączeniem obsługi obiektu. Pomiędzy klientami zachowana musi być również odległość, wynosząca co najmniej 1,5 m.

Kasyna zobowiązane są do poinformowania klientów o limicie gości, zaś obsługa lokalu ma obowiązek zadbać, by nowe wytyczne były przestrzegane. Ponadto klienci tych obiektów nie będą mogli spożywać w nich napojów ani posiłków.

Dodatkowo jeszcze dziś lub jutro, według zapowiedzi rządzących, odbędzie się konferencja, podczas której zostaną oficjalnie ogłoszone kolejne obostrzenia. W związku z nasilającymi się zachorowaniami potrzebne są kolejne kroki, które miałyby ograniczyć transmisję wirusa. Mogą zostać wprowadzone tzw. miękkie zalecenia, czyli noszenie wyłącznie maseczek chirurgicznych.

Oprócz tego w mediach mówi się, że Polska ma zareagować na aktualną sytuację epidemiologiczną na Słowacji, w Czechach oraz w Niemczech i zamknąć swoje granice. Wjazd mógłby być możliwy jedynie z negatywnym wynikiem testu. O wszystkim usłyszymy być może jeszcze dzisiaj.

Warto dodać, że Adam Niedzielski rozważał także regionalne wprowadzanie obostrzeń. W tym momencie największe przyrosty odnotowuje się w województwie warmińsko-mazurskim, a sytuacja w pomorskim i lubuskim mocno się pogorszyła.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Onet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News