Matylda Damięcka uczciła pamięć Jana Lityńskiego
Instagram.com thegirlwhofellonearth
Monika Majko - 22 Lutego 2021

Matylda Damięcka poruszona śmiercią Jana Lityńskiego. Pożegnała go pięknym gestem

Matylda Damięcka w wyjątkowy sposób oddała hołd zmarłemu tragicznie działaczowi opozycji antykomunistycznej. Artystka opublikowała na swoim Instagramie wymowną grafikę oraz kilka słów o Janie Lityńskim, który utonął w niedzielę w Narwii.

Jan Lityński był jednym z najważniejszych działaczy „Solidarności”. Polityk utopił się podczas próby ratowania psa, który wszedł na lód. Jego tragiczna śmierć poruszyła wieloma osobami, a wśród pogrążonych w głębokim smutku znalazła się również Matylda Damięcka.

Matylda Damięcka pożegnała Jana Lityńskiego

Do tragedii doszło w niedzielne popołudnie 21 lutego 2021 roku na rzece Narwii w okolicy Pułtuska. Jan Lityński utopił się, ratując swojego psa, który wszedł na lód. O dramacie poinformowała służby żona legendarnego opozycjonisty, a poszukiwania jego ciała wciąż trwają.

- Są bardzo trudne warunki. Rzeka jest pokryta częściowo lodem, więc poszukiwania są trudne nawet ze specjalistycznym sprzętem nurkowym [...] Nurt jest bardzo silny. Miejscami na rzece jest lód. Ciało może być 200, a nawet 500 metrów od miejsca zaginięcia mężczyzny - przekazał kpt. Konrad Chrzanowski, cytowany przez portal wp.pl.

Jan Lityński był legendarnym antykomunistycznym opozycjonistą, który znajdował się w gronie z najważniejszych działaczy „Solidarności”. W 1968 stał się jednym z głównych inicjatorów oraz uczestników wystąpień podczas wydarzeń marcowych, a za swoją działalność opozycyjną został skazany na 2,5 roku.

Senior poprosił pielęgniarkę, żeby wyczyściła jego lodówkę. Otworzyła drzwiczki i rozpłakała sięSenior poprosił pielęgniarkę, żeby wyczyściła jego lodówkę. Otworzyła drzwiczki i rozpłakała sięCzytaj dalej

W latach 80. Lityński został doradcą władz „Solidarności”, a także działał w podziemiu. Był również jednym z uczestników legendarnych obrad Okrągłego Stołu, a w latach 1989- 2001 pełnił funkcję posła na Sejm.

Informacje o jego nagłej śmierci wstrząsnęły m.in. byłym prezydentem Bronisławem Komorowskim, który blisko współpracował z politykiem za czasów swojej kadencji, ale także znał go jeszcze z czasów działalności antykomunistycznej w PRL.

- Nasza współpraca zamieniła się w przyjaźń. Janek był moim doradcą w czasach prezydenckich - wyznał Bronisław Komorowski na antenie stacji TVN 24.

Śmierć Jana Lityńskiego zasmuciła również Matyldę Damięcką, która uczciła pamięć o polityku w wyjątkowy sposób. Artystka opublikowała na swoim Instagramie grafikę zawierającą napis „OPOZYCJAN LITYŃSKI”, a w opisie do rysunku zamieściła kilka słów o legendarnym działaczu.

- Jan Lityński był: jednym z organizatorów i uczestników studenckich wystąpień w trakcie wydarzeń marcowych, za co został skazany na 2,5croku pozbawienia wolności. (odsiedział rok), doradcą władz "Solidarności", działaczem podziemia jako członek Regionalnej Komisji Wykonawczej NSZZ "S” regionu Mazowsze jednym z uczestników obrad Okrągłego Stołu. Zginął, ratując swojego tonącego psa - napisała Damięcka.

Matylda Damięcka uczciła pamięć Jana Lityńskiego

Instagram.com thegirlwhofellonearth

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: WP/o2

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News