Komisja ds. pedofilii w Polsce
Piotr Molecki/East News
Monika Majko - 3 Marca 2021

Komisja ds. pedofilii chce zmian w prawie. Wiceprzewodnicząca przedstawiła szczegóły

Wiceprzewodnicząca Państwowej Komisji ds. pedofilii, Barbara Chrobak przekazała szczegóły projektu zmian w prawie, opracowanych przez organ. Przewiduje on m.in. podniesienie granicy wieku ochrony przed czynami pedofilskimi.

Państwowa Komisja ds. pedofilii będzie również zabiegać o wyłączenie przedawnienia karalności i zatarcia skazania. Barbara Chrobak przedstawiła szczegóły projektu na antenie Radia Zet. Według zapowiedzi wiceprzewodniczącej komisji, zmiany ma zamiar poprzeć Andrzej Duda.

Komisja ds. pedofilii przygotowała projekt zmian w prawie

- Komisja przygotowała projekt zmian ustawowych. Przewiduje on podniesienie granicy z wieku 15 do 16 lat, wyłączenie zatarcia skazania, wyłączenie przedawnienia karalności - przekazała w Radiu Zet wiceprzewodnicząca Państwowej Komisji ds. Pedofilii Barbara Chrobak.

Z przekazanych informacji wynika, że członkowie komisji przedstawili już swój projekt prezydentowi. Andrzej Duda poparł proponowane zmiany i ma wystąpić w tej sprawie z inicjatywą ustawodawczą.

- Pan prezydent powiedział, że te zapisy będzie chciał poprzeć - zapowiedziała Chrobak.

Skandaliczny artykuł w niemieckiej gazecie. Dziennikarz obraził Piotra ŻyłęSkandaliczny artykuł w niemieckiej gazecie. Dziennikarz obraził Piotra ŻyłęCzytaj dalej

Barbara Chrobak poinformowała również, że do komisji wpłynęło do tej pory 190 spraw, a około 40-50 z nich zostało zgłoszonych przez poszkodowanych. 41 spraw zostało złożonych przez posłankę lewicy Scheuring-Wielgus, a wśród nich 32 sprawy dotyczą biskupów.

- W przypadku niektórych spraw są jeszcze ściągane brakujące dokumenty - dodała Chrobak.

Dziennikarze Radia Zet zapytali Barbarę Chrobak, kiedy można spodziewać się pierwszych efektów pracy komisji ds. pedofilii, która swoje działania rozpoczęła pod koniec listopada ubiegłego roku.

- To nie jest piekarnia. Każda sprawa jest indywidualnie rozpatrywana. Nie wiem, czy chciałaby pani wiedzieć, jakie materiały znajdują się w tych sprawach. Dobrze, że pani nie wie. To tragedia ludzi, których dotknęło to przestępstwo - tłumaczyła wiceszefowa komisji.

- Nigdy nie czułam się i nie czuję się szarą eminencją. Jestem członkiem komisji tak, jak pozostali członkowie. Nadzoruję pracę urzędu i pracę departamentu postępowań indywidualnych - dodała.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Radio Zet/Interia/W Polityce

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News