Ważne ostrzeżenie dla mieszkańców dwóch województw. Grożą niebezpieczne, zdrowotne powikłania po kontakcie z kleszczami
Okres wiosenny to czas wzmożonej aktywności kleszczy. Te niepozorne pajęczaki mogą być nosicielami groźnych chorób, jak odkleszczowe zapalenie mózgu czy borelioza. Dr Bartosz Fiałek wskazał dwa województwa, których mieszkańcy powinni szczególnie uważać.
Dr Bartosz Fiałek w rozmowie z dziennikarzem portalu wp.pl poinformował o groźnych konsekwencjach, jakie może nieść za sobą ukąszenie przez kleszcza. W dwóch województwach w naszym kraju te pajęczaki zadomowiły się na dobre.
Kleszcze mogą przenosić groźne choroby
– Nasz kraj jest dobrym domem dla kleszcza i nie jest to dobre dla nas. Należy się ich bać, ponieważ mogą wywoływać choroby odkleszczowe – wskazał reumatolog Bartosz Fiałek w rozmowie z portalem wp.pl.
Aktywność kleszczy rośnie co roku wraz z nadejściem wiosny, a wysyp tych pajęczaków obserwuje się na terenie całej Polski. Ekspert przestrzega jednak szczególnie mieszkańców dwóch województw, w których kleszcze zadomowiły się na dobre.
– Warmińsko-mazurskie i podlaskie to są dwa województwa, w których kleszcze występują endemicznie, czyli one się tam na tyle zadomowiły, że jest ich bardzo dużo – wskazał dr Fiałek.
Jak podkreśla ekspert, podobna sytuacja zaczyna być obserwowana również na terenie Małopolski i Śląska. Nie są to jednak jedyne regiony zagrożone wzmożoną aktywnością kleszczy, a ostrożność warto zachować zawsze, gdy istnieje ryzyko spotkania z tymi pajęczakami.
– Jeśli jesteśmy w lesie, powinniśmy się odpowiednio ubrać, to znaczy zakryć wszystkie części ciała, które mogłyby być narażone na to, że spadnie na nas kleszcze i ukuje – radzi lekarz.
– Po wypadzie do lasu lub gdziekolwiek, gdzie ryzyko spotkania z kleszczem jest większe, zawsze warto się sprawdzić. Po wieczornej kąpieli sprawdzić najczęściej te najcieplejsze miejsca, czyli pachwiny i pachy – instruuje specjalista.
Kleszcze mogą powodować m.in. odkleszczowe zapalenie mózgu lub boreliozę. W przypadku tej drugiej choroby pierwszym objawem jest charakterystyczny rumień wokół ugryzienia. Jeśli zaobserwujemy go u siebie, należy skontaktować się z lekarzem.
Pamiętać należy również o tym, że nie tylko w lesie istnieje ryzyko zostania ukąszonym przez kleszcza. Narażeni są również mieszkańcy miast, spacerujący po parkach lub bardziej zarośniętych okolicach.
Artykuły polecane przez redakcję Pikio:
- Minister zdrowia wziął udział w programie na żywo. Zabrał głos ws. surowszych obostrzeń
- Wielkopolska: Matka i dwoje dzieci rannych, niespełna roczny synek nie żyje
- Michał Wiśniewski przekazał smutną informację. Odwołano jego koncert
Źródło: WP