Ujawniono szczegóły umowy między TVP a KEP
Autor Monika Majko - 19 Lutego 2021
We wrześniu ubiegłego roku przedstawiciele KEP i Telewizji Polskiej podpisali porozumienie, którego treść owiana była tajemnicą przez kilka miesięcy. Dopiero teraz Konferencja Episkopatu Polski zdecydowała się ujawnić szczegóły umowy zawartej z TVP.
Dokument podpisał oczywiście prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski, członek zarządu Mateusz Matyszkowicz, biskup Artur Miziński oraz przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu arcybiskup Wacław Depo.
KEP i TVP podpisały umowę
Choć umowę podpisano 23 września ubiegłego roku, jej pełna treść pozostawała tajemnicą aż do tej pory. Portal gazeta.pl ujawnił postanowienia, zawarte w porozumieniu zawartym pomiędzy Telewizją Polską a Sekretariatem Konferencji Episkopatu Polski.
Komunikat w sprawie umowy wraz ze zdjęciem pojawił się na stronie internetowej TVP jeszcze w dniu jej zawarcia, jednak szybko zniknął. Telewizja Polska zobowiązała się m.in. do „informowania w sposób obiektywny i kompetentny o życiu wspólnoty Kościoła oraz o treściach religijnych życia społecznego i kulturalnego”.
- Telewizja Polska S.A. prezentuje to, co dotyczy Kościoła katolickiego i jego nauczania, zwłaszcza w zakresie chrześcijańskiej wizji życia ludzkiego, problematyki społecznej oraz dziedzictwa kultury chrześcijańskiej. Telewizja Polska S.A. szczególnie troszczy się o zachowanie dokumentacji filmowej związanej z osobą i dziedzictwem świętego Jana Pawła II, pozostającej w jej zbiorach archiwalnych - przekazano w umowie.
Stacja zapewniła również o uwzględnianiu stanowiska i „dorobku intelektualnego” Kościoła Katolickiego w „audycjach publicystycznych, podejmujących problemy moralno-społeczne, życia zawodowego, społecznego i kulturalnego”. Nadzór nad redakcją audycji Katolickich sprawować ma prezes TVP, z zastrzeżeniem, że „nie będzie wpływał na treści religijne i treści prezentowane w zakresie nauczania Kościoła Katolickiego”.
- Budżet Redakcji Audycji Katolickich TVP przyznawany jest na podstawie planu programowo-finansowego Telewizji Polskiej S.A., który określa koszty stałe redakcji oraz budżet programowy. Produkcje i działalność Redakcji Audycji Katolickich TVP są finansowane z budżetu Redakcji - podkreślono.
W porozumieniu wyszczególniono również zakres transmisji poszczególnych programów o charakterze religijnym na antenach stacji przynależnych do Telewizji Publicznej. Umowa zobowiązuje TVP1 do cyklicznej emisji m.in. godzinnej transmisji Mszy Świętej w każdą niedzielę oraz w obowiązujące święta kościelne, które są dniami wolnymi od pracy oraz 45-minutowej audycji informacyjno-publicystyczna, nadawanej na żywo w każdą niedzielę w bezpośredniej bliskości transmitowanej modlitwy „Anioł Pański”.
Z kolei TVP2 zobowiązała się m.in. do transmisji 25-minutowej audycji publicystycznej promującej wartości rodzinne i prezentującej różne formy obecności ludzi świeckich związanych z Kościołem w życiu społeczno-kulturalnym oraz 5-minutowej audycji, przybliżającej treści niedzielnych tekstów Pisma Świętego.
Nie zapomniano również o stacji TVP ABC, na której antenie co tydzień w niedziele około godziny 9.30 ma być premierowo wyświetlana 25-minutowa religijna audycja dla dzieci. Telewizja Publiczna zobowiązała się również do zapewnienia promocji „audycjom i przekazom dotyczącym spraw i religii Kościoła katolickiego, przygotowywanym przez Redakcję Audycji Katolickich TVP, poprzez działania na wszystkich dostępnych platformach, w tym mediach drukowanych, Internecie, mediach społecznościowych, zewnętrznych nośnikach reklamowych oraz poprzez akcje niestandardowe i specjalne”.
Artykuły polecane przez redakcję Pikio:
- Dziennikarze przyłapali Andrzeja Dudę na stoku. Bronisław Komorowski skomentował jego decyzję
- Uczestniczka programu "Rolnik szuka żony" chce unieważnienia ślubu kościelnego. Zaręczyła się z nowym partnerem
- Mąż Rodowicz chce unieważnić podział majątku. Piosenkarka zabiegała o nieruchomości i działkę
Źródło: Gazeta
[EMBED-9]
Następny artykuł