Kaufland
ZOFIA I MAREK BAZAK/EAST NEWS
Konrad Bińczyk - 16 Lutego 2021

Kaufland do 2022 roku wycofa jaja z chowu klatkowego. Wszystko w myśl ekologii

Sieć hipermarketów Kaufland zamierza wycofać jaja z chowu klatkowego do 2022 roku. Na początku przyszłego roku wszystkie jaja w ofercie sklepu mają pochodzić wyłącznie z chowu ściółkowego, ekologicznego lub z wolnego wybiegu.

Kaufland wspólnie z producentami będzie dążyć do zastąpienia popularnych „trójek”, czyli jaj z chowu klatkowego, jajkami pochodzącymi z chowu ściółkowego, ekologicznego oraz z wolnego wybiegu. Takie informacje podał portal wirtualnemedia.pl.

Początkowo sieć hipermarketów chciała wycofać ze swojej oferty jaja z chowu klatkowego do 2025 roku. Jednak cały proces został przyspieszony i produkt ten ma zniknąć ze sklepowych półek do 2022 roku.

Co istotne obecnie, pod markami własnymi Kaufland oferuje wyłącznie jaja z chowu alternatywnego, takie jak jaja świeże K-Classic z chowu ściółkowego oraz z wolnego wybiegu, jaja K-Bio z chowu ekologicznego, a także jaja od kur zielononóżek marki K-Stąd Takie Dobre!, których warunki chowu są identyczne jak w przypadku chowu na wolnym wybiegu - podaje portal.

Smutna wiadomość dla Jolanty Kwaśniewskiej. Nie żyje Andrzej Kratiuk, prezes jej fundacjiSmutna wiadomość dla Jolanty Kwaśniewskiej. Nie żyje Andrzej Kratiuk, prezes jej fundacjiCzytaj dalej

Sieć informuje także, że w składzie przetworzonych produktów marek własnych - w wybranych rodzajach makaronów, gofrach, bułeczkach mlecznych i biszkoptach marki K-Classic - klienci nie znajdą już jaj z chowu klatkowego.

Klienci sieci mogą kupić także m.in. majonez oraz pastę jajeczną ze szczypiorkiem K-Stąd Takie Dobre!, w których wykorzystano jaja pochodzące od kur z chowu na wolnym wybiegu - podają Wirtualne Media.

Sklepy rezygnują z jaj z chowu klatkowego

Jak przypomina portal Business Insider, duże sieci handlowe jednak systematycznie porzucają jaja z chowu klatkowego, a sondaże pokazują, że Polacy są gotowi zrezygnować z jaj od kur trzymanych w klatkach.

Jaj z chowu klatkowego nie sprzedają już m.in. sieci Aldi (w markach własnych) i Makro. Na początku grudnia 2020 roku sieć Biedronka poinformowała, że przyspiesza wycofywanie ze sprzedaży jaj klatkowych. Proces ma zakończyć się w 2021 roku. Jaja z chowu klatkowego wycofać zamierza także Lidl.

"Liczba naukowych dowodów, które zostały zebrane przez ostatnie dekady, nie pozostawia cienia wątpliwości, że klatka nigdy nie będzie odpowiednim sposobem hodowli żadnego zwierzęcia.

W różnych krajach Europy rolnicy już teraz przechodzą na inne sposoby hodowli zwierząt, a w ciągu tego roku aż trzech naszych sąsiadów przyjęło takie zakazy w swoich krajach" - mówi cytowana w portalu Business Insider Polska Małgorzata Szadkowska, prezeska Compassion Polska, członkini Komitetu obywatelskiego inicjatywy "Koniec Epoki Klatkowej".

Źródło: Wirtualne Media, Business Insider Polska

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Super Express

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News