W jajku jest czerwona plamka? Wiemy, co oznacza, jest bezpieczna dla organizmu
Autor Mateusz Sidorek - 1 Marca 2021
Wiele osób podczas smażenia jajek na patelni zastanawia się, czy należy obawiać się plamki lub żyłki krwi w żółtku. Niektórzy z obrzydzeniem wyrzucają produkty do kosza, obawiając się, że może zaszkodzić im zdrowiu. Uspokajamy jednak, że zjedzenie takiego jajka nie powinno mieć negatywnego wpływu na nasze samopoczucie.
Jajka to jedne z najczęściej zjadanych produktów przez Polaków. Wykorzystujemy je podczas robienia ciast, jajecznicy, czy po prostu smażąc sadzone na patelni. Czasem zdarza się, że w po rozbiciu skorupki znajdujemy plamkę krwi w żółtku. Nie powinniśmy się jednak obawiać o swoje zdrowie.
Bywa, że plamka krwi w jajku kojarzy się z zarodkiem. Wiele osób wówczas ma ochotę pozbyć się produktu i traci apetyt. Warto jednak obalić ten popularny mit. Ślady krwi pojawiają się również w jajkach, które nigdy nie zostały zapłodnione.
Plamka krwi w jajkach nie oznacza, że zostały zapłodnione
Obecność krwi w jajkach może mieć związek z młodym wiekiem kur, które są na początku cyklu lub u starszych – gdy ten się kończy. Zjawisko to może być także uwarunkowane genetycznie, jednak jest to trudne do zweryfikowania.
Krew może też wskazywać na chorobę krwioobiegu lub wątroby oraz niedobór witamin, które mogą wynikać z niewłaściwego odżywiania kur. Warto jednak pamiętać, że choć możemy mieć wiele wątpliwości, to zjedzenie takiego jajka nie zagraża naszemu zdrowiu.
Jednak należy też wiedzieć, że wszystkie jajka powinniśmy jeść dopiero po obróbce termicznej. Krwiste żyłki nie mają wpływu na smak produktu ani jego jakość. Fakt, że mogą odbierać apetyt, jest natomiast jak najbardziej zrozumiały.
Białe skrętki w jajkach
Podobnie jest z białymi skrętkami w jajkach, które są chalazą. To właśnie one utrzymują żółtko na środku. Chalazy nie obniżają jakości produktu.
Co ciekawe, obecność chalazy może też świadczyć o świeżości jajka. Po długim przechowywaniu jajka jest wysokie prawdopodobieństwo, że chalaza zniknie. To może też potwierdzać, że produkty były przechowywane długo.
W przypadku jajek warto jednak pamiętać też o innych czynnikach. Ważniejsze od obecności plamek krwi czy chalazy jest źródło, z jakiego bierzemy jajka. W trakcie robienia zakupów powinniśmy sprawdzać kategorię produktów oraz ich świeżość.
W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o mieszkańcach Wielkiej Brytanii, którzy zatruli się polskim mięsem. Pięć z nich nie przeżyło. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.
Artykuły polecane przez redakcję Pikio:
- Mają 10 dzieci i żyją za 750 zł miesięcznie. Ciężka sytuacja polskiej rodziny na Ukrainie
- Rodowicz, Cugowski i Majewska narzekają na głodowe emerytury. Prezes ZUS odpowiada
- Widzowie ostro ocenili zachowanie Krystyny z „Sanatorium miłości”
Źródło: o2.pl
[EMBED-9]
Następny artykuł