Zlodowacenie
Pxhere/ Andrey
Artur Łokietek - 22 Lutego 2021

IMGW ostrzega przed roztopami. Możliwe powodzie, zagrożenie w 9 województwach

IMGW wydał kolejne alerty hydrologiczne dla 9 województw na północy, południu i wschodzie kraju. Możliwa jest kolejna fala powodzi w Polsce. Komunikaty dotyczą także możliwego wezbrania wody w rzekach.

Instytut Metorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed możliwymi kolejnymi roztopami. W ostatnich dniach temperatura znacznie podskoczyła, jednak wciąż zalegający śnieg i lód mogą doprowadzić do poważnego zagrożenia hydrologicznego.

IMGW wystosowało kolejne alerty, tym razem dotyczące aż dziewięciu województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, a także dla północnej części województwa mazowieckiego, centrum i południa województwa podkarpackiego oraz dla południa województwa małopolskiego i śląskiego.

W północnej i wschodniej części Polski alerty obowiązują od wtorku do czwartku. Meteorolodzy szacują, że maksymalna temperatura w tych rejonach może przekroczyć 13 stopni Celsjusza.

Z kolei dla południowej części kraju alerty obowiązują od ostatniej niedzieli i potrwają, jak podkreśla IMGW, w zależności od konkretnego rejonu, do wtorku bądź środy. Przepowiadane temperatury oscylują wokół 8 – 11 stopni Celsjusza.

Matylda Damięcka poruszona śmiercią Jana Lityńskiego. Pożegnała go pięknym gestemMatylda Damięcka poruszona śmiercią Jana Lityńskiego. Pożegnała go pięknym gestemCzytaj dalej

IMGW: Możliwe wezbrania rzek

IMGW informuje także o możliwych wezbraniach rzek. Stosowne alerty skierowano do części województwa mazowieckiego i łódzkiego, jeżeli chodzi o centrum kraju. Największe zagrożenie objęte alertem trzeciego stopnia dotyczy odcinka na Wiśle od ujścia Narwi do zbiornika we Włocławku.

Jednocześnie warto podkreślić, że możliwe są dalsze wahania poziomu wody, głównie przez wciąż istniejące na rzece zlodzenie. Wzrost poziomu wody powyżej stanów ostrzegawczych może nastąpić w zlewniach dopływów środkowej Wisły.

Na Pilicy w Białobrzegach poziom wody będzie utrzymywał się powyżej stanu ostrzegawczego w wyniku spływu wód roztopowych i utrzymującego się piętrzenia lodowego” – poinformowano w komunikacie.

Alerty dotyczą także południowo-zachodniej części Polski. Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują w zlewniach Stobrawy i Widawy (woj. opolskie). Wzrost poziomu wody powyżej stanów alarmowych obejmie także zlewnie Widawy, Ślęzy i Orli (woj. dolnośląskie) i i Widawy i Stobrawy (woj. wielkopolskie).

Na Warcie i jej dopływach również prognozuje się hydrologiczne problemy. Zgodnie z danymi IMGW możliwe staje się przekroczenie maksymalnego poziomy wody w Bobrach. W województwie śląskim alert objął również zlewnię Bierawki.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: radiozet.pl, IMGW, Onet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News