godziny dla seniorów ostateczna decyzja
Fot. Pexels.com/Pixabay (zdjęcie ilustracyjne)
Mateusz Sidorek - 28 Marca 2021

Godziny dla seniorów powracają? Zapadła już ostateczna decyzja

Choć od 27 marca w życie weszły nowe ograniczenia dotyczące handlu, rząd ostatecznie zdecydował, że nie wprowadzi godzin dla seniorów. Obostrzenia te były ogłaszane w trakcie poprzednich lockdownów. Tym razem jednak premier i minister zdrowia nie wspomnieli o tych przepisach podczas konferencji prasowej.

Warto przypomnieć, że jeszcze na początku roku 2021 obowiązywały godziny dla seniorów. Od 10:00 do 12:00 zakupy w sklepach mogły robić jedynie osoby powyżej 65. roku życia. Przepis ten miał umożliwić płynne funkcjonowanie seniorom, którzy są bardzo narażeni na ostry przebieg COVID-19.

Godziny dla seniorów zostały zniesione 1 lutego 2021 roku. Na tę wieść wielu Polaków odetchnęło z ulgą. Na przepis narzekali zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorcy. Ograniczenie, które miało minimalizować ryzyko zarażenia się koronawirusem, okazało się mieć mnóstwo wad.

Nie wrócą godziny dla seniorów

Restrykcje, które wprowadzały godziny dla seniorów, miały wielu krytyków. Zarówno klienci, jak i przedsiębiorcy zauważali, że w tym okresie placówki często były niemal puste, natomiast później w sklepach pojawiały się jeszcze większe tłumy.

Docierały do nas apele organizacji handlowych dotyczące konieczności zniesienia godzin dla seniorów w sklepach. Przychylamy się do tych wniosków – oświadczył pod koniec stycznia br. Adam Niedzielski.

Złożono zawiadomienie do prokuratury ws. MorawieckiegoZłożono zawiadomienie do prokuratury ws. MorawieckiegoCzytaj dalej

Po wielu apelach rząd postanowił zrezygnować z tego ograniczenia. Od 1 lutego zakupy można było robić przez cały czas – bez względu na wiek. Jednak wraz z 27 marca w życie weszły nowe obostrzenia sanitarne. Część z nich dotyczy handlu.

Polacy obawiali się, że przepis dotyczący czasu przeznaczonego jedynie dla seniorów może powrócić. Wszystko wskazuje jednak na to, że rząd nie zamierza powtarzać tego błędu i ostatecznie nie podjął decyzji tym ograniczeniu.

Brak godzin dla seniorów, ale są inne obostrzenia

Choć godziny dla seniorów nie wracają, to warto pamiętać, że od soboty 27 marca obowiązują nowe ograniczenia sanitarne. Po niemal pół roku przerwy ponownie zamknięte będą salony kosmetyczne oraz fryzjerskie.

W placówkach handlowych wprowadzono zmienione limity. W sklepach o powierzchni do 100 metrów kwadratowych obowiązuje ograniczenie 1 osoby na 15 metrów kwadratowych. Natomiast w obiektach, których powierzchnia przekracza 100 metrów kwadratowych, limit wynosi 1 osobę na 20 metrów kwadratowych.

Jak przekazuje serwis Wprost.pl, premier Mateusz Morawiecki miał rozważać ponowne wprowadzenie godzin dla seniorów, jednak ostatecznie rząd zdecydował się nie ogłaszać restrykcji, które już wielokrotnie wywoływały kontrowersje.

Informacje te potwierdziła również na łamach portalu Biznes Info Naczelnik ds. Mediów w Ministerstwie Zdrowia, Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska.

Nie przywracamy godzin dla seniorów– wyjaśniła.

Po raz pierwszy godziny dla seniorów zostały wprowadzone 31 marca 2020 roku – zaraz po pojawieniu się w Polsce pierwszej fali zarażeń. Szczegóły dotyczące nowych restrykcji sanitarnych, które mają obowiązywać do 9 kwietnia, znajdziecie tutaj.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Wprost; Biznes Info

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News