Doktor Szułdrzyński
Polsat News, fragment programu opisywanego w artykule
Patryk Przybyłowski - 27 Marca 2021

Dr Szułdrzyński o sytuacji szpitali w Polsat News

Kolejny dzień z ponad 30 tysiącami nowych przypadków COVID-19 nie napawa optymizmem. W szpitalach brakuje miejsc i personelu, a polska służba zdrowia jest coraz bliżej zapaści. Jak poważna jest sytuacja? O to został zapytany na antenie Polsat News doktor Konstanty Szułdrzyński.

Długie godziny oczekiwania na karetkę, a kiedy już przyjedzie, kolejne spędzone z jej załogą w poszukiwaniu wolnego miejsca w szpitalu. Niestety, tego typu sytuacje są obecnie niemalże normą w naszym kraju.

Trzecia fala pandemii bardzo mocno uderzyła w system opieki zdrowotnej. Chociaż wiele osób ciągle bagatelizuje problem, lekarze otwarcie mówią o tym, że sytuacja jest wręcz dramatyczna.

W sprawie walki z COVID-19 od strony służb medycznych wypowiedział się dr Konstanty Szułdrzyński, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii CSK MSWIA oraz członek Rady Medycznej. Na antenie Polsat News nie pozostawił złudzeń, że obecnie szpitale nie są fizycznie w stanie pomóc wszystkim pacjentom.

- Żadnych rezerw w tej chwili nie posiadamy. Rezerwą są wyłącznie szpitale tymczasowe - powiedział zapytany o to, czy szpitale dysponują jeszcze możliwością poszerzenia obecnie dostępnej bazy.

Poznaliśmy konkretną datę. Eksperci o szczycie obecnej fali epidemiiPoznaliśmy konkretną datę. Eksperci o szczycie obecnej fali epidemiiCzytaj dalej

Jak przyznał jeden z doradców premiera, skuteczność w walce z pandemią zależy w dużej mierze od stopnia zaawansowania programu szczepień. Jeśli wszystko pójdzie we właściwym kierunku, to wtedy za kilka miesięcy będziemy w stanie powrócić do normalności.

- Naprawdę niewiele nam już zostało - parę miesięcy, kilkadziesiąt tygodni - do momentu, kiedy będziemy mieć wyszczepioną taką część społeczeństwa, żeby przestać mówić wreszcie o restrykcjach - zaznaczył na antenie Polsat News.

Obecnie w wielu przypadkach medycy mają związane ręce. Niestety największym problemem ciągle pozostaje brak leku, który potrafiłby zwalczyć COVID-19. W takiej sytuacji bardzo ważne jest właśnie zachowanie zasad reżimu sanitarnego.

- Największym rozczarowaniem jest to, że do tej pory nie udało nam się znaleźć skutecznego leku, który działałby przyczynowo na tę chorobę i pozwalałby z wirusem wygrać. Musimy się bronić restrykcjami i szczepionką - skomentował doktor Szułdrzyński.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Polsat News

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News