emerytura królewskie zasady
materiały redakcyjne
Mateusz Sidorek - 10 Lutego 2021

Księża emeryci na wygranej pozycji. Fundusz Kościelny daje "podwójną" waloryzację

Emerytura dla księży rośnie szybciej niż w przypadku zwykłych obywateli. Świadczenia duchownych są waloryzowane dwukrotnie, natomiast dla wielu Polaków rosną raz do roku o kilka procent. Przeciętny emeryt mógł w zeszłym roku liczyć na podwyżkę emerytury o 3,25 procent. Kapłanów wspiera jednak Fundusz Kościelny.

Już od dłuższego czasu emerytura to temat, który budzi wielkie emocje wśród Polaków. Kontrowersje wywołują też duże nierówności w wysokości świadczeń przysługujących Polakom oraz problem mniejszych pieniędzy dla osób, które składały wnioski o emeryturę w czerwcu. To jednak nie wszystkie różnice.

Nie od dziś wiadomo, że emerytura emeryturze nierówna. Widać to po podwyżkach świadczeń. W zeszłym roku przeciętny emeryt mógł liczyć na wzrost o 3,25 procent. Okazuje się, że księża są w zdecydowanie lepszej sytuacji dzięki Funduszowi Kościelnemu, który hojnością wyraźnie przebija ZUS.

Emerytura księży rośnie szybciej

Chociaż wiele się mówi o tym, jak żyje się księżom na starość, to ich emerytura zdecydowanie do najniższych nie należy. Duchowni mogą liczyć na podwójną waloryzację, co stawia ich w lepszej sytuacji od przeciętnych obywateli, którzy przez całe życie odkładają na ZUS.

Po przejściu na emeryturę księża otrzymują świadczenia z dwóch źródeł. Najpierw, po przekroczeniu 65. roku życia, dostają pieniądze z ZUS. Po dziesięciu latach, gdy mają ukończony 75. rok życia, otrzymują też środki z Funduszu Kościelnego.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez „Super Express”, który powołuje się na dokumenty Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, duchowni otrzymali podwyżkę świadczenia z Funduszu Kościelnego.

Nie działa telewizja, radio nie nadaje, stanęły serwisy internetowe. Protest mediów. Chodzi o nowy podatekNie działa telewizja, radio nie nadaje, stanęły serwisy internetowe. Protest mediów. Chodzi o nowy podatekCzytaj dalej

Na emerytury dla duchownych przekazano 153 miliony złotych. To oznacza, że w porównaniu do zeszłego roku podwyższono wydatki o prawie 6 milionów złotych. Jak wskazują dziennikarze „Super Expressu”, waloryzacja emerytur w tym czasie wyniosła 4,08 procent.

Po podwyżce ZUS emeryci – do których należą także księża – dostali 2,86 procent więcej lub dodatkowe 70 złotych podwyżki. To oznacza, że duchowni mają podwójną waloryzację, a Fundusz Kościelny jest hojniejszy od ZUS.

Fundusz Kościelny rozwija się coraz bardziej dynamicznie. W 1990 roku państwo przeznaczyło na niego trochę ponad 2 miliony złotych. Natomiast w 2019 roku kwota ta wynosiła już blisko 171 milionów złotych, co oznacza 90-krotny wzrost w ciągu 30 lat.

Dziennikarze „Super Expressu” zasugerowali również, że duchowni płacą niższe podatki. Nie ma też jawności wysokości świadczeń, jakie im przysługują. Emerytura w ich przypadku zależy od lat posługi, poziomu hierarchii w Kościele oraz wielkości parafii.

Warto też zauważyć, że księżom przysługują rządowe „trzynastki”. Pamiętając, że Fundusz Kościelny finansowany jest z budżetu państwa, pieniądze na emeryturę duchownych trafią z pieniędzy wszystkich obywateli.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o waloryzacji emerytury i renty. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: o2.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News