Dziecko
YouTube.com Health & Fitness
Artur Łokietek - 26 Lutego 2021

Niektóre dzieci mają dziurkę przy uchu. Większość rodziców nie wie czym jest przetoka przeduszna

Jeżeli Twoje dziecko ma dziwną dziurkę tuż przy uchu, lepiej na nią uważać. Istnieje bowiem szansa, że wda się zakażenie, co może nastręczyć wiele trudności. Rodzice powinni zdawać sobie sprawę z tego, czym jest przetoka przeduszna i jak ją leczyć.

Przetoka przeduszna należy do jednej z częstszych anatomicznych wad wrodzonych, gdyż występuje u około 1-2 dzieci na 100. Oczywiście nie oznacza to, że dziecko z nią urodzone będzie miało problemy, ale istnieje taka możliwość.

Przetoka przeduszna na szczęście zazwyczaj nie powoduje żadnych komplikacji. Te jednak mogą się zdarzyć w postaci jej zapalenia. Wtedy czym prędzej trzeba udać się do lekarza, aby ten ustalił, czy przyczyną dolegliwości jest właśnie wspomniana wada.

Sama przetoka przeduszna wygląda jak niewielkich rozmiarów dziurka tuż przy uchu dziecka. Prawie zawsze występuje po stronie prawej, w górnej części obrąbka małżowiny usznej. Choć wcześniej napisaliśmy, że jest to jedna z częstszych wad, nie oznacza to, że jest aż tak powszechna, jak można by pomyśleć.

Dotyczy zaledwie około 1 procenta osób urodzonych w krajach zachodnich czy około 4 proc. Azjatów. W Polsce również występuje u ok. 1 procenta dzieci. Najczęściej występuje w krajach afrykańskich, gdzie na przetokę cierpi nawet 10 proc. maluchów. Statystycznie częściej ujawnia się u dziewczynek.

Wiemy, jak czuje się wdowa po Krzysztofie KowalewskimWiemy, jak czuje się wdowa po Krzysztofie KowalewskimCzytaj dalej

Przetoka przeduszna – jak ją leczyć?

Sama przetoka przeduszna nie wymaga dodatkowego badania ani specjalnego postępowania. Problem zacznie się, gdy wda się zakażenie. To najczęściej występuje, gdy dziecko zaniedba higienę, do środka dostaną się drobnoustroje i rozwinie się stan zapalny. Wtedy nasz podopieczny może skarżyć się na szereg dolegliwości.

Występują one, gdy pod przetoką zacznie tworzyć się torbiel. Wtedy pojawia się ból w okolicy ucha, zgrubienie, zaczerwienienie, a także sączenie się ropnej wydzieliny. Czasami możemy poczuć także nieprzyjemny zapach z tej części ciała.

Gdy pojawią się opisywane wyżej dolegliwości – najlepiej jest udać się do lekarza laryngologa, który powinien ustalić ich przyczynę. Zazwyczaj zaleca się badanie ultrasonograficzne lub rezonans magnetyczny. Co jednak, gdy winowajcą faktycznie okaże się anatomiczna wada?

Najczęściej z zakażeniem walczy się za pomocą antybiotykoterapii. Czasami jednak może pojawić się potrzeba usunięcia problematycznej zmiany wraz z przetoką. Wtedy będziemy musieli udać się na wizytę do chirurga. Nie są to jednak częste przypadki, więc nie ma się czym martwić na zapas.

Przetoka powinna również budzić nasze zaniepokojenie, gdy występuje po obu stronach ucha. Istnieje wtedy prawdopodobieństwo, że dziecko cierpi na inne wady wrodzone. W takiej sytuacji zazwyczaj lekarze wykonują niezbędne badania tuż po jego urodzeniu i ustalają, czy doszło do większych komplikacji.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: wylecz.to, webniusy.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News