szkoła
Ivan Aleksic/ Unsplash
Artur Łokietek - 20 Lutego 2021

Kiedy starsze dzieci wrócą do szkół? Dariusz Piontkowski zabrał głos

Dariusz Piontkowski wypowiedział się na temat ewentualnego powrotu starszych roczników do nauczania stacjonarnego. Rząd w tym momencie rozpatruje różne scenariusze. Kolejne kilka dni może okazać się kluczowych.

Polski rząd nieustannie zmaga się z poważnymi problemami wywołanymi pandemią koronawirusa. W wyniku nakładanych od dawna obostrzeń zaczęło się pojawiać coraz więcej głosów niezadowolenia ze strony społeczeństwa.

Wielu przedsiębiorców nie może zdzierżyć, że wciąż musi zamykać swoje lokale lub inne przybytki, a rząd cały czas nie ma pomysłu na poprawę sytuacji. Inną palącą kwestią jest powrót starszych uczniów do szkół. Część z nich powinna w końcu przygotowywać się do ważnych egzaminów.

Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski wypowiedział się na temat sytuacji związanej z edukacją w obliczu pandemii. Zaznacza on, że najważniejsze są kolejne dni.

- Mieliśmy nadzieję, że - jeżeli dojdzie do wypłaszczenia zakażeń, a nawet tej zniżki - to wówczas będzie możliwy powrót kolejnych roczników– wyjaśnia w rozmowie w Polskim Radiu 24 - Co oczywiste, wydaje się, że najbardziej tego potrzebują klasy maturalne, ósmoklasiści, ale także klasy czwarte, w których uczą się dzieci, które skończyły taką całościową edukację prowadzoną głównie przez jednego nauczyciela– dodaje.

Rodzinna tragedia Szymona Hołowni. Jego brat zmarł jako kilkulatekRodzinna tragedia Szymona Hołowni. Jego brat zmarł jako kilkulatekCzytaj dalej

Kiedy klasy IV – VIII wrócą do szkół?

Okazuje się, że rząd nie wyklucza także nałożenia kolejnych ograniczeń.

- Dopiero za kilka dni będzie decyzja na temat tego, czy w edukacji, ale także w innych dziedzinach życia, możliwe będzie dalsze luzowanie, czy wręcz przeciwnie - być może jakiś regres – stwierdził Piontkowski.

Zdaniem wiceministra edukacji, najważniejsze jest zachowanie co najmniej tego trybu, w jakim szkoły funkcjonują aktualnie. Klasy I – III mają bowiem zajęcia w formie stacjonarnej. Przedszkola również funkcjonują w tradycyjny sposób.

Od paru dni następuje niepokojący wzrost zakażeń w naszym kraju. Piontkowski nie kryje, że nie jest to komfortowa sytuacja. Mimo wszystko rząd nie zamierza podejmować pochopnych decyzji, tak więc pozostaje nam przetrwać kolejne dni, aż usłyszmy konkretne wytyczne.

Co ciekawe, epidemiolodzy z niektórych krajów europejskich od jakiegoś czasu ostrzegają przed rozpoczęciem się kolejnej, trzeciej już, fali epidemii. Niewykluczone, że problem ten dosięgnie również Polskę.

Jeżeli starsze roczniki nie wrócą wkrótce do nauczania stacjonarnego – tegoroczna matura może okazać się niemniejszym wyzwaniem niż zeszłoroczna. Nie da się ukryć, że nie wszystkie szkoły potrafią w efektywny sposób przeprowadzać zajęć w formie online tym bardziej, jeżeli chodzi o tak ważny egzamin w życiu.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

źródło: wiadomosci.radiozet.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News