ile kosztuje dowod osobisty
Wikimedia/Polish Government
Wiadomości Pikio - 7 Maja 2019

Ile kosztuje dowód osobisty? Podliczenie wszystkich kosztów

Ile kosztuje dowód osobisty? Pewnie zdarzyło Wam się go zgubić, może właśnie skończyliście osiemnaście lat i musicie złożyć wniosek o dowód. Sprawdź, z jakimi kosztami się to wiąże i co trzeba zabrać ze sobą.

Ile kosztuje dowód osobisty i jak go wyrobić?

Ile kosztuje dowód osobisty? Warto sprawdzić w jakich sytuacjach należy wyrabiań nowy dokument. Dziś na szczęście nie ma konieczności, by w tej sprawie udawać się do urzędu. Można tak oczywiście uczynić, jednak dla wielu osób ogromnym ułatwieniem jest fakt, że dziś wniosek o dowód osobisty można złożyć także online. Tylko ile pieniędzy trzeba przygotować?

Dowód osobisty jest najważniejszym dokumentem dla każdego Polaka. Potwierdza tożsamość właściciela, jego obywatelstwo i wiek. Należy go wyrobić, kiedy kończy się 18 lat, jednak dowód ma określoną ważność, więc kiedy jej termin upływa - wówczas także należy wyrobić nowy dokument.

Nowy dowód osobisty

Ile kosztuje dowód osobisty? Aby wyrobić nowy dokument, musisz najpierw wypełnić wniosek o wydanie dowodu osobistego. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą zdjęcie portretowe. Fotografia musi spełniać pewne wymagania. Zdjęcie po pierwsze musi być aktualne, to znaczy zrobione nie wcześniej niż pół roku przed dniem złożenia wniosku. Dodatkowo, nie możesz mieć na nim zbędnych akcesoriów, np. ciemnych okularów, biżuterii czy nakrycia głowy. Zdjęcie musi obejmować całą głowę oraz górną część barków.

Jeśli chodzi o koszty, to poza opłaceniem fotografa nie spotkasz żadnych dodatkowych kosztów. Na podstawie ustawy z dnia 9 stycznia 2009 roku od 1 stycznia 2010 dowód osobisty wydawany jest bezpłatnie. Przed uchwaleniem ustawy, opłata za dokument wynosiła 30 zł. Po poprawnie złożonych dokumentach, będzie trzeba poczekać na odbiór dowodu. Ustawowo czas oczekiwania wynosi 30 dni, jednak w praktyce jest znacznie szybciej.

Nowe e-dowody

Od 4 marca 2019r. w Polsce obowiązują nowe, elektroniczne dowody osobiste. Dużą zmianą jest to, że mają wbudowane niewidoczne chipy, dzięki któremu możemy korzystać z nich tak, jak z karty płatniczej za pośrednictwem PayPass - naturalnie bez możliwości dokonywania transakcji, bo te nadal zostają w rękach kart wydawanych przez banki. Głównie chodzi o to, żeby móc przyłożyć dowód np. w urzędzie, bez konieczności wręczania dokumentu urzędnikowi.

Źródło: ikalkulator

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News