MSWiA planuje kontrole na granicach
Pixabay.com René Bittner
Irmina Jach - 23 Lutego 2021

MSWiA i Minister Zdrowia zapowiadają kontrole na granicach z Czechami i Słowacją. Są nieliczne wyjątki

Wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki zapowiedział liczne kontrole na granicach polsko-czeskiej i polsko-słowackiej. Osoby, które planują podróż zagraniczną, będą musiały przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa. Wyjątkiem są pracownicy transgraniczni.

MSWiA poinformowało, że obecnie trwają prace nad wprowadzeniem zmiany, na mocy której osoby wjeżdżające do Polski od strony granicy południowej, czyli z Czech i ze Słowacji, będą musiały wykonać badanie na obecność COVID-19. Jego ważność to zaledwie 48 godzin.

MSWiA planuje kontrole na granicach

- Nie będziemy przywracali kontroli granicznej w sensie prawnym. To będzie kontrola sanitarna, selektywna. W regionach przygranicznych będziemy sprawdzali, czy osoby, które przekroczyły granicę, rzeczywiście taki test posiadają - mówił Bartosz Grodecki.

Wiceminister zapewnił, że rozporządzenie będzie zawierało pewne wyjątki. Podkreślił, że głównym celem nowych ustaleń jest ograniczenie transmisji niebezpiecznego patogenu poprzez zminimalizowanie podróży, które nie mają ważnego celu.

- Chcemy przede wszystkim ograniczyć transmisję wirusa, a co za tym idzie - wyjazdy, które nie są konieczne. Test nie będzie wymagany dla na przykład pracowników transgranicznych czy transportu towarowego - deklarował przedstawiciel MSWiA.

Wiemy, co może czekać Polaków na Wielkanoc. Przykre informacje o planowanych obostrzeniachWiemy, co może czekać Polaków na Wielkanoc. Przykre informacje o planowanych obostrzeniachCzytaj dalej

Nie wiadomo, kiedy zapowiadane zmiany wejdą w życie. Obecnie trwają prace nad zmianami przepisów rozporządzenia. Konkretne informacje zostaną przekazane przez MSWiA oraz Ministerstwo Zdrowia w najbliższej przyszłości.

- Jest praktycznie przesądzone, że wprowadzimy ograniczenia w ruchu z południowymi sąsiadami. Osoby, które nie zrobią testu na obecność koronawirusa przed polską granicą, zostaną skierowane na przymusową kwarantannę - potwierdził Adam Niedzielski na antenie TVP Info.

Decyzja podyktowana jest krytyczną sytuacją epidemiologiczną w Czechach i na Słowacji, a także z trzecią falą koronawirusa, z którą obecnie - zdaniem ministra zdrowia - boryka się Polska. Dzięki ograniczeniom zarażeń ma być mniej niż podczas ostatniego kryzysu.

- Ewentualny szczyt trzeciej fali koronawirusa w Polsce będzie niższy od tego w listopadzie - dodał szef resortu zdrowia.

Polacy, którzy wybierają się w podróż za południowe granice, powinni przygotować się na ewentualność poddania się kosztownym badaniom. Warto wziąć to pod uwagę, rozważając działania w najbliższych tygodniach.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Wirtualna Polska/Polsat News

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News