córka Urszuli Dudziak próbowała uciekać
Fot. East News TRICOLORS
Mateusz Sidorek - 14 Marca 2021

Córka Urszuli Dudziak od lat zmaga się z CHAD. Próbowała nawet uciekać w używki

Córka Urszuli Dudziak udzieliła niedawno osobistego wywiadu. Mika Urbaniak była gościem programu „Dzień dobry TVN”. Kobieta opowiedziała o życiu z chorobą afektywną dwubiegunową (CHAD). Przez pewien czas nadużywała alkoholu. Korzystając z tej okazji, zaznaczyła, jak ważna jest walka ze stygmatyzacją.

Nie wszyscy fani wiedzą, że córka Urszuli Dudziak i Michała Urbaniaka zmaga się z poważną chorobą, która nieleczona może mieć destrukcyjny wpływ na życie. Dziecko utalentowanej piosenkarki i muzyka jazzowego, którego umiejętności docenił sam Miles Davis, opowiedziała o życiu z dolegliwościami i błędami, jakie popełniła.

Problemy na tle psychicznym są egalitarne, czego przykładem jest córka Urszuli Dudziak i Michała Urbaniaka. Można przyjść na świat w domu wielkich artystów i mieć chorobę afektywną dwubiegunową, która zostaje z człowiekiem już na całe życie.

Córka Urszuli Dudziak o swojej chorobie

Choroba afektywna dwubiegunowa, na którą cierpi córka Urszuli Dudziak, jest stanem zdrowia wywołującym wahania nastroju. Chorym towarzyszą emocjonalne zwroty oraz upadki. Przeplatające się epizody manii lub hipomanii z depresją mogą wycieńczyć.

Częstotliwość, z jaką nawracają epizody, zależą od indywidualnych przypadków, co sprawia, że CHAD jest chorobą bardzo trudną do zdiagnozowania. Przede wszystkim psychiatra musi obserwować pacjenta przez wystarczająco długi czas, by mieć szansę dostrzec cykliczność występowania manii lub hipomanii oraz depresji.

TVN nie pokazał, jak uczestnik „Kuchennych rewolucji” potraktował Gessler. Doszło do rękoczynówTVN nie pokazał, jak uczestnik „Kuchennych rewolucji” potraktował Gessler. Doszło do rękoczynówCzytaj dalej

Leczenie choroby afektywnej dwubiegunowej także zależy od przypadku, ale zazwyczaj polega na połączeniu farmakologii oraz psychoterapii. Zdiagnozowanie schorzenia już jest ogromnym sukcesem, a odpowiednia opieka umożliwia normalne funkcjonowanie.

Dlatego Mika Urbaniak podkreśliła, jak ważne jest mówienie otwarcie o chorobie. W ten sposób można zachęcić innych do dbania o swoje zdrowie psychiczne oraz walczy się ze stygmatyzacją.

Niezmiernie ważne jest, aby ludzie o tym mówili. To pierwszy krok do tego, aby przełamać stereotypy – powiedziała, będąc w studiu „Dzień Dobry TVN”.

Jak przebiega choroba w przypadku córki Urszuli Dudziak?

Córka Urszuli Dudziak przyznała, że epizody depresji przechodzi niezwykle ciężko. Jej samopoczucie jest wówczas bardzo obniżone, a przyszłość przedstawia się jedynie w ciemnych barwach.

Mój stan depresji wygląda tak, że nie mam ochoty na nic, nie chce mi się wyjść z łóżka. Pojawia się smutek, złe myślenie o sobie. Myślenie o przeszłości i czarne myśli o przyszłość– wyjaśniła.

Nadejście epizodu manii Mika Urbaniak rozpoznaje przede wszystkim po jakości snu, który staje się coraz krótszy. Kobieta nagle staje się pobudzona, a w jej głowie pojawia się gonitwa myśli i worek pomysłów.

Ten stan może przekształcić się na psychotyczny, kiedy się ma jakieś paranoje, że ktoś chce cię krzywdzić, czy brak ufności. To zależy. U mnie jest cienka linia między zwykłym stanem maniakalnym a tym psychotycznym – dodała.

Mika Urbaniak ujawniła, że przez pewien czas sięgała po używki, by zagłuszyć swoje problemy. Miała okres, w którym nadużywała alkoholu.Po odstawieniu tego typu substancji udało się zdiagnozować jej chorobę.

Wokalistka często porusza problem chorób psychicznych, by ludzie przestali demonizować ten temat. Schorzenia takie jak choroba afektywna dwubiegunowa są poważne i nie powinny prowadzić do stygmatyzacji. Choć badania mogą wskazywać na pewne czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia CHAD, nie ma jednej konkretnej przyczyny.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Plejada

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News