Chrzest dziecka
Pixabay.com StockSnap zdj. ilustracyjne
Monika Majko - 6 Lutego 2021

Oświadczenie hierarchów kościelnych po śmierci dziecka podczas chrztu w rumuńskim kościele

Ten wypadek wstrząsnął całym światem. Chrzest sześciotygodniowego dziecka z Rumunii zakończył się jego tragiczną śmiercią kilka godzin po ceremonii. Arcybiskup Rumuńskiej Cerkwi Prawosławnej w zaskakujący sposób skomentował tę sprawę.

Obrzęd chrztu został wykonany zgodnie z tradycyjnym rytuałem. Hierarcha Rumuńskiej Cerkwi Prawosławnej odniósł się do sprawy i zapowiedział, że technika udzielania sakramentu zostanie dokładnie przeanalizowana pod kątem bezpieczeństwa i być może w najbliższym czasie ulegnie zmianie.

Chrzest zakończył się śmiercią noworodka

- Śmierć sześciotygodniowego dziecka kilka godzin po ceremonii chrztu na północnym wschodzie Rumunii skłoniła arcybiskupa Rumuńskiej Cerkwi Prawosławnej do stwierdzenia, że takie rytuały zostaną przeanalizowane, żeby uniknąć kolejnych tragedii - przekazał portal BBC News.

Zgodnie z tradycją dziecko zostało trzykrotnie zanurzone w wodzie święconej. Niestety, po tej czynności jego serce się zatrzymało, a noworodek zmarł. Sekcja zwłok wykazała obecność płynu w płucach. Informacje o zgonie dziecka obiegły światowe media.

Do piątku około 60 tys. osób podpisało petycję wzywającą władze kościelne do zmiany rytuału. Ku reformie w zakresie udzielania sakramentu skłania się również Arcybiskup Kalinik, który skomentował sprawę w rozmowie z rumuńskim portalem Adevarul.

Nie żyje Krzysztof Kowalewski. Aktor miał 83 lataNie żyje Krzysztof Kowalewski. Aktor miał 83 lataCzytaj dalej

Jak wyznał najstarszy rangą duchowny Rumuńskiej Cerkwi Prawosławnej, ma on nadzieję, że w najbliższym czasie nastąpi reforma technik udzielania obrzędów i „zostanie podjęta najwłaściwsza decyzja dotycząca przestrzegania (kościelnych) obrzędów i uważnego unikania niepożądanych wypadków”.

Jak wskazują dziennikarze BBC, jeśli jednak ostatnie wydarzenia oraz stanowisko Arcybiskupa Kalika, doprowadzą do reformy w sposobie przeprowadzania rytuału chrztu, prawdopodobnie spowoduje to rozłam w Rumuńskiej Cerkwi Prawosławnej.

Choć wielu przedstawicieli Cerkwi deklaruje chęć zaakceptowania zmian w tym obszarze, inni absolutnie nie zgadzają się na reformę, argumentując swoje twarde stanowisko ponad 1000-letnią tradycją.

- Wpływowa Rumuńska Cerkiew Prawosławna nie jest znana z reform, ale ta tragedia podczas chrztu może doprowadzić do zmian - oceniła redakcja BBC News.

Prokuratura wszczęła już śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci przeciwko duchownemu, który udzielał sakramentu chrztu zmarłemu noworodkowi. Dla wielu osób zmiana kontrowersyjnego rytuału to najlepsza metoda, by zapobiec takim tragicznym wypadkom w przyszłości.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Polsat News

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News