dziecko ogromna tragedia
Fot. Pexels.com @Pixabay (ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE)
Mateusz Sidorek - 5 Lutego 2021

6-tygodniowe dziecko zmarło podczas chrztu. Wiele pytań po obrządku w Rumunii

W poniedziałek 1 lutego podczas ceremonii chrztu w rumuńskim kościele zmarło dziecko. Niemowlę miało jedynie 6 tygodni. Po tym wydarzeniu Kościół Prawosławny znalazł się pod silnym naciskiem, by duchowni zmienili sposób, w jakim dzieci przyjmują sakrament. Niemowlak został trzykrotnie zanurzony w wodzie święconej, po czym doszło do wstrzymania akcji serca.

Pod lupą znalazł się Rumuński Kościół Prawosławny po tym, jak podczas chrztu w Suczawie zmarło dziecko. Zgodnie z rytuałem ceremonii 6-tygodniowe niemowlę zostało trzykrotnie zanurzone w wodzie święconej. Wówczas doszło do wstrzymania akcji serca, a maluch trafił do szpitala.

W odpowiedzi na tę tragedię prokuratura rozpoczęła już śledztwo. Na sile zyskały też naciski na Rumuński Kościół Prawosławny, by duchowni zmienili rytuał chrztu. W tej sprawie pojawiła się już odpowiednia petycja, która ma skłonić kapłanów do zreformowania obrzędów, które mogą być zagrożeniem dla niemowląt.

Dziecko miało wodę w płucach

Jak tylko zorientowano się, że doszło do wstrzymania akcji serca dziecka, przerwano ceremonię, a maluch został przetransportowany do szpitala. W jednostce medycznej 6-tygodniowe niemowlę poddano reanimacji, jednak próby przywrócenia funkcji życiowych nie przyniosły efektów.

Ostatecznie dziecko zmarło. Później przeprowadzono sekcję zwłok, która wykazała obecność wody w płucach. Po śmierci chłopca rozpoczęto już śledztwo w tej sprawie. W internecie natomiast pojawiła się petycja skierowana do Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego.

Mateusz Morawiecki podjął decyzję. Chodzi o dofinansowanie polskiej onkologiiMateusz Morawiecki podjął decyzję. Chodzi o dofinansowanie polskiej onkologiiCzytaj dalej

Wystarczyło kilka dni, by petycja zyskała ogromne poparcie. W czwartek 4 lutego widniało już pod nią ponad 60 tysięcy podpisów. Osoby, które skierowały dokument, oczekują, że Rumuński Kościół Prawosławny zmieni rytuał chrztu.

Śmierć niemowlęcia spowodowana praktykami kościelnymi to ogromna tragedia. Trzeba wykluczyć ryzyko, by radość chrztu zwyciężyła – fragment treści petycji cytuje „RMF24”.

Nie po raz pierwszy dziecko zmarło podczas chrztu

Jak donoszą lokalne media, sytuacja, w której dziecko umiera podczas rytualnego chrztu polegającego na trzykrotnym zanurzeniu w wodzie święconej, zdarzyła się nie po raz pierwszy. Zgodnie z przekazanymi informacjami w ostatnich latach dochodziło już do takich tragedii.

Po dramatycznym zdarzeniu wypowiedział się rzecznik Kościoła Vasile Banescu, który przyznał, że kapłan mógł jedynie polać głowę niemowlęcia wodą święconą. Zanurzanie całego dziecka w chrzcielnicy nie było konieczne.

W tej sprawie stanowisko zajął też arcybiskup Teodozjusz, który wywodzi się z tradycyjnego skrzydła Kościoła. Duchowy zaznaczył, że rytuał chrztu nie ulegnie zmianom, co prawdopodobnie może spotkać się z dużym niezadowoleniem wiernych.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o fatalnym błędzie w Tomaszowskim Centrum Zdrowia. W szpitalu przetoczono krew pacjentowi, który tego nie wymagał, ponieważ doszło do pomyłki. Mężczyzna zmarł. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: RMF24

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News