Psy
Unsplash.com Harrison Kugler
Konrad Karpiuk - 4 Marca 2020

Dlaczego pies ma zawsze zimny nos? Odpowiedź jest zadziwiająca, naukowcy w końcu dali ostateczną odpowiedź

Miłośnicy czworonogów doskonale wiedzą, że psy mają zawsze zimne i mokre nosy. Naukowcy zdecydowali się zbadać ten fenomen, już znamy prawidłową odpowiedź.

Naukowcy przebadali psy, w celu ustalenia, czemu te zwierzęta charakteryzują się mokrym i zimnym nosem. Dzięki wysiłkom badaczy z Węgier i Szwecji udało się odpowiedzieć na pytanie, które zadają sobie tysiące posiadaczy czworonogów.

Psy zostały przebadane przez ekspertów, aby wyjaśnić czemu mają zimne nosy

Jak podaje Rzeczpospolita, badania były prowadzone na uniwersytecie w Lund (Szwecja) i Loránda Eötvösa w Budapeszcie (Węgry). Według wstępnych ustaleń udało się ustalić, że czubek nosa psa jest bardzo silnie unerwiony. Dzięki temu może wyczuwać on źródło ciepła z większej odległości niż choćby człowiek. Ludzie mają na nosie receptory, dzięki którym mogą wyczuwać ciepło, ale psi nos jest dużo bardziej wyczulony.

[view-post id=403818]

Co za tym idzie, gdy pewne przedmioty będą dla nas niewyczuwalne jako ciepłe (pod kątem węchu), to pies odkryje to z dużo większej odległości. Oczywiście tego typu odkrycie należało udowodnić drogą eksperymentalną. Przygotowano więc odpowiednie warunki kontrolne i z pomocą psów udało się przeprowadzić badanie.

Okazuje się, że dzięki temu zwierzęta wykrywają ciepłe przedmioty

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

SzczeniakiMyśleli, że uratowali szczeniaki labradora. Gdy weterynarz zdradził im prawdę, nogi się pod nimi ugięłyCzytaj dalej

W eksperymencie pomogły trzy psy, Kevin, Delfi i Charlie, które zostały specjalnie przeszkolone. Badacze kierujący doświadczeniem, przykryli przedmioty, tak aby psy wybierały je jedynie przy pomocy nosa. Jeden z przedmiotów był podgrzewany do temperatury o 12 stopni Celsjusza wyższej niż temperatura pokojowa. Ku uciesze naukowców, zwierzaki faktycznie wybierały cieplejsze przedmioty.

Dzisiaj grzeje:

1. Lidl wycofuje popularną herbatę ze sprzedaży. Nie wolno jej pić, zawiera toksyczne związki i zagraża zdrowiu
2. Zdjęcia mówią same za siebie. Rydzyk wydaje nasze pieniądze bez zastanowienia

Ponadto wykonano skan mózgów 13 psów, sprawdzając ich reakcje na ciepłe przedmioty. Gdy dochodziło do kontaktu z nimi, pewna część psiego mózgu zwiększała aktywność. Podobne właściwości mają choćby nietoperze, chrząszcze, czy niektóre gatunki węży, co służy im do polowania.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Myślał, że nikt ich nie widzi. Żona zobaczyła go z psem na kanapie i nagrała wszystko
  2. Popularna herbata zanieczyszczona. Lepiej sprawdzić, czy nie mamy jej w swoich szafkach
  3. Gwiazda serialu znanego z TVN i Polsatu została zastrzelona we własnym domu. Porażające nagranie w sieci
  4. Synka gwiazdy TVP zaatakował wirus. Trafił do szpitala, przejmujące słowa mamy
  5. Jak zrobić ziemniaki powalające smakiem? Kluczem jest rewelacyjny dodatek, o którym nikt by nie pomyślał
  6. Turyści masowo oszukiwani w polskich Tatrach. Prawie każdy daje się nabrać na fałszywe oscypki

Gogglebox pokazuje zdjęcieGwiazdor Goggleboxa pokazał zdjęcie żony. Zbieramy szczęki z podłogi, nikt nie wiedział, że jest tak powalająco pięknaCzytaj dalej

Źródło: Rzeczpospolita

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News