Banknot o nominale 1000 złotych
Piotr Molecki/East News
Monika Majko - 16 Marca 2021

Nowy banknot w Polsce. Prezes NBP ujawnił, kto na nim będzie

Zaledwie 4 lata temu do obiegu w Polsce wprowadzono banknot 500-złotowy, a już zapowiadany jest kolejny nominał. Prezes NBP Adam Glapiński zdradził, czyj wizerunek może znaleźć się na banknocie o nominale 1000 złotych.

Adam Glapiński przewiduje, że banknot o nominale 1000 złotych może pojawić się już w kolejnej kadencji prezesa Narodowego Banku Polskiego. Nowe pieniądze miałaby zdobić historyczna postać kobieca.

Na banknocie o nominale 1000 złotych może znaleźć się kobieta

W 2017 roku Polacy powitali w obiegu banknot 500-złotowy, który wywołał ogromne poruszenie. Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński zapowiada jednak, że już niedługo w krajowym obiegu może pojawić się kolejny nominał.

Jak wskazał Adam Glapiński, banknot o nominale 1000 złotych może pojawić się już za kadencji kolejnego prezesa NBP. Obecna kadencja szefa NBP kończy się już w przyszłym roku, co może oznaczać, że nowy nominał pojawi się w obiegu w miarę szybko.

- Myślę, że następny prezes, a mam nadzieję ja w następnej kadencji, ale każdy prezes, który przyjdzie, będzie wprowadzał banknot 1000 zł w pewnym momencie - wskazał Adam Glapiński.

Pilny apel sanepidu do wiernych, którzy byli na mszach. Jest ryzyko ogniska zakażeńPilny apel sanepidu do wiernych, którzy byli na mszach. Jest ryzyko ogniska zakażeńCzytaj dalej

Jednocześnie Adam Glapiński ujawnił, że zamierza ubiegać się ponownie o swoje obecne stanowisko. Aktualny prezes NBP zdradził również, czyj wizerunek może pojawić się na nowych banknotach 1000-złotowych. Według ekonomisty powinna to być kobieta.

- Ze względu na ducha czasów będę proponował królową, kobietę. Były wielkie królowe w historii, Polacy zawsze kobiety szanowali, traktowali je często nawet bardziej podmiotowo niż w innych krajach i kulturach - wskazał prezes Glapiński w rozmowie z Tygodnikiem „Sieci”.

Choć szef NBP nie wskazał jednoznacznie żadnej z postaci, redakcja portalu businessinsider.com.pl twierdzi, że może chodzić o Jadwigę Andegaweńską, która w 1384 roku została koronowana na królową Polski.

Postać władczyni już wcześniej była rozważana jako jedna z twarzy, które zdobią wzory obecnych banknotów. Ostatni raz brano ją pod uwagę w 2017 roku, przy wprowadzaniu do obiegu banknotu o nominale 500 złotych. Ostatecznie na banknocie tym znalazł się jednak król Jan III Sobieski.

Adam Glapiński uważa, że wprowadzenie do obiegu banknotu o nominale 1000 złotych byłoby bardzo pomocne w przechowywaniu gotówki. Szef NBP podkreślił, że chciałby „by każdy, kto chce trzymać gotówkę przy sobie, w sejfie lub skrytce bankowej, mógł to robić w sposób najbardziej wygodny - jak potwierdzają doświadczenia innych krajów, duże nominały też są pomocne”.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: o2/Business Insider

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News