Henryk VIII żony
wikipedia
Mariusz Wiącek - 19 Marca 2019

Ile żon miał Henryk VIII? Król kochał kobiety

Henryk VIII jest zdecydowanie jednym najbardziej znanych i znaczących królów Anglii. Jest także jednym z najbardziej kontrowersyjnych. Niewątpliwie władca przyczynił się do zmian w Europie, których skutki odczuwamy do dziś. Niewiele osób wie coś więcej o jego prywatnym życiu i licznych żonach.

Henryk VIII zapisał się w historii świata jako ten, który założył kościół anglikański. Wiele osób niesłusznie kojarzy to wydarzenie z reformacją, która miała miejsce wcześniej, jednak losy tego znanego króla były znacznie bardziej skomplikowane. Władca bowiem, początkowo sprzeciwił się Marcinowi Lutrowi, stając po stronie papieża, za co otrzymał tytuł Obrońcy Wiary. Dopiero lata później, gdy okazało się, że żona króla nie może mu dać męskiego potomka, rozpoczął się proces prawdziwych rewolucji.

Miłość jest trudna. Podwójnie zaś, gdy dotyczy członków rodu królewskiego. Król Henryk VIII bardzo pragnął przedłużyć swoją dynastię, a bez syna nie mógł tego zrobić, z powodu żony, która nie mogła dać mu męskiego potomka. W tej sytuacji zwrócił się do papieża o uznanie jego rozwodu. Chciał zmienić żonę na taką, która da mu syna.

Gdy papież nie wyraził zgody król wpadł w istny szał, który doprowadził do tego, że na rozkaz króla powstał kościół anglikański, podlegający nie papieżowi, a królowi oraz dokonała się rzeź kapłanów i rabunek majątków kościelnych. Król mógł już legalnie pojąć drugą żonę. Na nieszczęście dla pierwszej.

Henryk VIII i jego kolejne żony

W swoim życiu król miał aż sześć żon i niezliczoną liczbę kochanek. Gdy "załatwił" sprawę z papieżem, nastąpił czas na rozwiązanie sprawy tego, co zrobić z była żoną, Katarzyną Aragońską. Zrobiono to szybko - wygnano ja z dworu, a resztę życia spędziła w areszcie domowym

Kolejna żona - Ana Boleyn - kiedy okazało się, że poroniła, została szybko porzucona przez męża. Zmarła w młodym wieku i wiele osób uważa, że za jej śmiercią mógł stać sam Henryk.

Trzecia - Joanna Seymour - dała królowi upragnionego syna, jednak zmarła krótko po porodzie. Tu także pojawiają się podejrzenia, że mógł za tym stać sam król.

Czwarta - Anna Kliwijska - była skromną dziewczyną, która mogła podejrzewać, jak skończyły jej poprzedniczki i dlatego była znacznie bardziej skryta. Ostatecznie, gdy została odsunięta przez króla, przyjęła to z pokorą, dzięki czemu ocaliła życie.

Piąta - Katarzyna Howard - miała opinię "głupiutkiej". W tym przypadku również, gdy nie była w stanie urodzić syna, Henryk zdecydował się jej pozbyć.

Ostatnia żona - Katarzyna Parr - nie miała wyboru, gdy wpadła w oko królowi, który już wtedy był stary i ważył 140 kilogramów. Tylko jej udało się przeżyć swojego męża.

Henryk VIII Tudor miał opinię osoby, która pozbywała się swoich żon, gdy nie mogły dać mu syna. Szczere pragnienie władcy zamieniło się szybko w chorą obsesję.

źródło: Histmag

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News