Zapalona świeczka
Kyle/ Unsplash
Artur Łokietek - 16 Marca 2021

Nie żyje Yaphet Kotto, aktor z „Żyj i pozwól umrzeć” i „Obcy – ósmy pasażer Nostromo”

Nie żyje popularny aktor, którego role często mogliśmy podziwiać na Polsacie czy w TVN. W wieku 81 lat zmarł Yaphet Kotto, wcielający się zazwyczaj w role czarnych charakterów. Wystąpił w takich filmach, jak „Żyj i pozwól umrzeć” czy „Obcy - ósmy pasażer Nostromo”.

Niezwykle smutna wiadomość dla świata filmu. W wieku 81 lat zmarł popularny aktor filmowy i telewizyjny Yaphet Kotto. Przyczyna śmierci nie została podana do wiadomości publicznej.

O śmierci aktora napisała w poście w serwisie Facebook jego żona, Sinahon Thessa. Wyjaśniła, że małżonek, z którym spędziła 24 lata życia, odszedł w niedzielną noc 14 marca.

Jestem bardzo smutna i wciąż zszokowana śmiercią mojego męża Yapheta, z którym żyłam przez 24 lata. Zmarł wczoraj około 22:30 czasu filipińskiego. Czuję ból, że muszę się podzielić tą wiadomością z fanami, przyjaciółmi i rodziną mojego męża. Mieliśmy mnóstwo planów, dużo wywiadów - nie mogliśmy się doczekać tych ofert filmowych od G.I. Joe czy Toma Cruise'a” – czytamy w komunikacie.

Grałeś złoczyńcę w niektórych swoich filmach, ale dla mnie i dla wielu innych ludzi jesteś prawdziwym bohaterem. Byłeś dobrym człowiekiem, dobrym ojcem, dobrym mężem i przyzwoitą istotą ludzką, czyli kimś, kogo bardzo ciężko znaleźć” – napisała we wzruszającym wpisie.

Minister zdrowia zabrał głos ws. zamknięcia kościołów w WielkanocMinister zdrowia zabrał głos ws. zamknięcia kościołów w WielkanocCzytaj dalej

Zmarł ceniony aktor filmowy i telewizyjny

Yaphet Kotto zasłynął na wielkim ekranie rolą przeciwnika Jamesa Bonda (granego wtedy przez Roger’a Moore’a) w filmie „Żyj i pozwól umrzeć” z 1973 roku. Wcielił się w postać Mr. Big’a, który w historii filmów o agencie 007 został zapamiętany jako karykaturalna wizja czarnego charakteru. Był to swego rodzaju powiew świeżości w tym gatunku.

Aktor miał swój udział w kultowym filmie Ridley’a Scotta, „Obcy – ósmy pasażer Nostroomo” opowiadającym o załodze kosmicznego statku, która napotyka przerażającego, kosmicznego potwora. Tam wcielił się w rolę technika Dennisa.

Aktor miał za sobą również mocne zaplecze telewizyjne. W całej swojej karierze szczególnie została zapamiętana postać Ala Giardello, czyli porucznika wydziału zabójstw policji w Baltimore w serialu „Wydział zabójstw Baltimore”.

Yaphet Kotto urodził się w Nowym Jorku jako syn pochodzącej z Panamy pielęgniarki Gladys Marie i biznesmena z Kamerunu, Avrahama Kotto. Aktor wydał w 1999 roku autobiografię, w której przyznaje, że jego ojciec był koronnym księciem Kamerunu, zaś pradziadek rządził regionem Duala w tym kraju.

Gwiazdor kultowych filmów, które wielokrotnie mogliśmy oglądać na Polsacie czy TVN, pozostawił żonę i szóstkę dzieci.

Yaphet Kotto

Fot. facebook.com Yaphet Kotto

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: antyradio.pl, Facebook, Wikipedia, variety.com

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News