Wielkanoc
Flickr.com, autor: SejmRP (ZDJĘCIE POGLĄDOWE)
Patryk Przybyłowski - 16 Marca 2021

Minister zdrowia zabrał głos ws. zamknięcia kościołów w Wielkanoc

Minister zdrowia nie mógł dłużej uciekać od tematu potencjalnego zamknięcia kościołów na Wielkanoc. Wiemy już, czego możemy spodziewać się w świątyniach w ciągu zbliżających się świąt. Wiele osób jest niepocieszonych, że Adam Niedzielski nie jest skłonny do wprowadzania dodatkowych ograniczeń w miejscach kultu.

Trzecia fala koronawirusa w Polsce niestety przybiera na sile, a szczyt zachorowań przewidywany jest przez specjalistów na przełomie marca i kwietnia. Dziwnym trafem wtedy wypada również tegoroczna Wielkanoc (4 i 5 kwietnia).

Kolejne dni przynoszą lokalne wprowadzanie surowszych restrykcji. Do tej pory „małymi lockdownami” objęto województwa: warmińsko-mazurskiej, pomorskie, mazowieckie i lubuskie. Chociaż doszło w nich do m.in. ponownego zamknięcia niektórych sklepów i instytucji kultury, to nie zaszły żadne zmiany w miejscach sprawowania kultu religijnego.

Decyzja może wydawać się dyskusyjna, zważywszy na fakt, że sygnały płynące od rządu sugerują, iż duży nacisk w ciągu kolejnych może być położony na szeroko pojęte ograniczenie mobilności obywateli. Na ten moment mówi się o świętach w wąskim gronie najbliższej rodziny.

Dodatkowe obostrzenia na Wielkanoc? Możliwe, ale raczej nie w kościołach

Co więcej, minister zdrowia otwarcie mówi o możliwości wprowadzenia lockdownu obejmującego ponownie cały obszar naszego kraju. Wszystko zależy od tego, czy utrzyma się wzrostowa tendencja zakażeń.

Pilny apel sanepidu do wiernych, którzy byli na mszach. Jest ryzyko ogniska zakażeńPilny apel sanepidu do wiernych, którzy byli na mszach. Jest ryzyko ogniska zakażeńCzytaj dalej

- Jeśli będziemy mieli do czynienia z rzeczywistym dużym przyspieszeniem dynamiki zachorowań, będziemy decydować o obostrzeniach dla całego kraju - powiedział minister zdrowia.

W takim przypadku oczywistym wydaje się być pytanie, czy zaostrzeniu ulegną również zasady panujące w kościołach. Jako że Wielkanoc dla wielu Polek i Polaków wiąże się z wizytą w świątyniach, może tym samym dojść do niebezpiecznego gromadzenia się ludzi w jednym miejscu. Adam Niedzielski stawia sprawę jasno i skłania się ku opcji, aby nie zaburzać obecnie panujących regulacji dotyczących kościołów.

- Decyzje podejmiemy w czwartek, ale trudno rozważać, by w naszej tradycji kulturowej te święta odbyły się bez wizyty w kościele. Na pewno będą obowiązywały normy, które już w tej chwili są takie same jak w galeriach handlowych czy innych miejscach - wyjaśnia.

- Stosowanie tej normy [1 os. na 15 metrów kwadratowych - dop. redakcji] mam nadzieję zapewni bezpieczeństwo, ale o wszystkich decyzjach poinformujemy do czwartku - dodaje Adam Niedzielski.

Na ten moment pozostaje czekać na oficjalną decyzję rządu w tej sprawie, chociaż z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że na Wielkanoc będzie można zbierać się w kościołach.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Konferencja ministra zdrowia z dnia 15.03.2021, Wirtualna Polska, Ministerstwo Zdrowia

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News