Trwa protest pod siedzibą TVP
materiał redakcyjny
Irmina Jach - 10 Lutego 2021

Z ostatniej chwili: mnóstwo policji pod budynkami TVP. Co się dzieje?

Pod siedzibą TVP w Warszawie trwa protest. Manifestujący zgromadzili się na placu Powstańców Warszawy, by wyrazić swoją dezaprobatę w stosunku do działalności publicznego medium.

Organizatorkami manifestacji są aktywistki z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Profil Telewizja Obywatelska transmituje wydarzenie na żywo. Na relacji można zobaczyć tłumy mieszkańców stolicy. Niektórzy mają w dłoniach transparenty z hasłami. Siedziba TVP otoczona jest kordonem policji.

Trwa protest pod siedzibą TVP

- Wobec zamachu polskich władz państwowych na wolność i niezależność mediów, na bezpieczeństwo dziennikarzy - nie zamilkniemy. Wobec prób urabiania mediów publicznych na kształt szeregów służalczych, sprzedajnych propagandystów - będziecie nas słyszeć jeszcze wyraźniej - zapowiedziano na profilu Ogólnopolskiego Strajku Kobiet w mediach społecznościowych.

- NIE ograniczaniu prawa do wolności wypowiedzi i informacji. Nie uciszycie nas. My wołamy o wolność na ulicy, w eterze krzyczy cisza. Ten ją słyszy, kto słuchać umie. W Warszawie spotykamy się przy placu Powstańców Warszawy, od 19:30 do 20.00, żeby wygwizdać TVP! Bądźcie z nami, bądźmy na czas! - dodały aktywistki.

Do podobnej manifestacji doszło dziś przed siedzibą Telewizji Polskiej przy ulicy Czyżewskiego w Gdańsku. Protestujący wyrazili solidarność z dzisiejszą akcją prywatnych mediów, które na jeden dzień ograniczyły swoją codzienną ramówkę i publikowały apele dotyczące wsparcia inicjatywy sprzeciwiającej się wprowadzeniu nowego podatku.

Jest oświadczenie TVP Info w sprawie protestu mediówJest oświadczenie TVP Info w sprawie protestu mediówCzytaj dalej

- Jeżeli nie będziemy mieć wolnych mediów i możliwości wyboru stacji, którą chcemy oglądać, to zostanie nam tylko i wyłącznie czarna dziura. Rządzącym właśnie o to chodzi, żeby docierało do nas tylko to, co chcą nam przekazać - mówiła jedna z uczestniczek w rozmowie z Dziennikiem Bałtyckim.

- Tak jak chcą zabrać niezależność sądom, tak jak zabrali wolność kobietom, tak teraz chcą zabrać wolność mediom. No way! Wszystko podległe jednej partii - przecież to już znamy z historii. PiS, tak samo jak PZPR, dąży do jednowładztwa w naszym kraju! - dodał jeden z organizatorów trójmiejskiego wydarzenia.

Do dzisiejszych protestów i problemów związanych z wprowadzeniem nowego podatku odniosła się również europosłanka Magdalena Adamowicz. Podczas wystąpienia w Brukseli podkreśliła, że w Polsce trwa walka o dostęp do informacji i próba sprzeciwu wobec nowym regulacjom.

- Od kilkunastu godzin trwa w Polsce wojna o wolność mediów. Wojna o to, czy polscy obywatele mogą znać prawdę, czy też władza może decydować jaka ta prawda ma być. Kłamiąc, że chodzi o większe podatki, władzy tak naprawdę chodzi o większe posłuszeństwo obywateli. Bo władza za pomocą podległych sobie mediów, posłuszeństwo obywateli chce hodować - mówiła żona tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza.

Przed kilkoma godzinami TVP odniosło się do aktualnej sytuacji polityczno-społecznej, wydając specjalne oświadczenie. Zdaniem zarządu telewizji publicznej roszczenia przedstawicieli wolnych mediów to „twarda walka o finansowe interesy”. Nie zabrakło także prześmiewczych komentarzy i ironicznych napisów na „paskach”.

TVP

TVP

Screeny pochodzą z transmisji Telewizji Obywatelskiej na FB i przedstawiają kordony policji przed warszawską siedzibą TVP

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Warszawa w Pigułce/Dziennik Bałtycki/Facebook

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News