14. emerytura toczą walkę
Fot. Pixabay.com/Photo Mix
Mateusz Sidorek - 24 Lutego 2021

14. emerytura może nie dotrzeć do 500 tys. seniorów. Sejmowa komisja opowiedziała się przeciw poprawkom Senatu

Wciąż nie wiadomo, czy 14. emerytura dotrze do pół miliona seniorów. Zgodnie z poprawkami Senatu, czternastki miały zostać przyznane w pełnej wysokości wszystkim emerytom i rencistom – bez względu na wielkość pobieranych przez nich świadczeń. Jednak Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny sprzeciwiła się tym zmianom.

W tym roku do seniorów ma trafić 14. emerytura. Świadczenia mają być wypłacane w listopadzie, a ich wysokość ma równać się minimalnej emeryturze (prawdopodobnie około 1250,88 złotych brutto). W Senacie padła propozycja poprawki ustawy, zgodnie z którą czternastki otrzymaliby wszyscy emeryci i renciści bez względu na wysokość ich świadczeń.

Z prognozy rządowej wynika, że 14. emerytura zostanie wypłacona 9,1 mln osób. Jednak nie wszyscy dostaną świadczenia tej samej wysokości, ponieważ ustawa przewiduje próg dochodowy - 2900 zł brutto. To oznacza, że czternastek nie otrzyma około pół miliona seniorów.

Co z 14. emeryturą dla 500 tysięcy seniorów?

Senat zaproponował poprawki do ustawy, by 14. emerytura trafiła również do pół miliona emerytów, którzy przekraczają próg dochodowy i otrzymują najwyższe emerytury (około 4200 złotych).

Zgodnie z ustawą w przypadku seniorów pobierających wyższe świadczenia czternastki będą pomniejszane według zasady złotówka za złotówkę. Oznacza to, że 1,2 miliona emerytów będzie miało zmniejszane kwoty.

Krzysztof Jasiński, aktor z „BrzydUli”, jest ojcem dzieci Maryli RodowiczKrzysztof Jasiński, aktor z „BrzydUli”, jest ojcem dzieci Maryli RodowiczCzytaj dalej

Natomiast około 500 tys. emerytów nie otrzyma 14. emerytury w ogóle. Senat natomiast stwierdził, że takie różnicowanie w świadczeniach dla seniorów nie ma uzasadnienia. Dlatego senatorzy w piątek 19 lutego przedstawili poprawki do projektu.

Ich sytuacja życiowa jest podobna, generalnie są to emeryci lub renciści, osoby nieczynne zawodowo ze względu na wiek i stan zdrowia oraz przyczyny, które spowodowały konieczność bycia poza rynkiem pracy, ustawa zaś w brzmieniu przyjętym przez Sejm, przyznając jednorazowe świadczenie pieniężne, stwarza wśród uprawnionych dalsze podziały, które nie są uzasadnione – czytamy w stanowisku Senatu.

Poprawki senatorów dotyczące 14. emerytury zostały z negatywną opinią

We wtorek 23 lutego poprawki dotyczące 14. emerytury, które zostały przedstawione przez senatorów, spotkały się z negatywną opinią posłów z sejmowej komisji polityki społecznej. Komisja wystąpiła też przeciwko dwóm innym poprawkom.

Senat chciał, by czternastki finansowane były z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a nie z Funduszu Solidarnościowego, który został stworzony w celu wsparcia osób z niepełnosprawnością. Komisja nie przychyliła się do tego wniosku.

Mamy zapewnione środki z budżetu państwa zasilające Fundusz Solidarnościowy, czyli nie odbywa się to kosztem żadnych innych działań, które są w Funduszu Solidarnościowym - te działania dotyczące osób niesamodzielnych, osób niepełnosprawnych, będą kontynuowane. Tutaj nie ma żadnego zagrożenia. W tegorocznym Funduszu Solidarnościowym nie zaciągamy żadnej pożyczki z Funduszu Rezerwy Demograficznej – słowa wiceministra Stanisława Szweda cytuje portal „Interia.pl”.

Zgodnie z informacjami podanymi przez portal rząd przeznaczy około 11,4 mld złotych na wypłatę 14. emerytury. Większość seniorów dodatkowe świadczenia dostanie w listopadzie. Będą też wyjątkowe przypadki, w których pieniądze będą wypłacane w grudniu oraz styczniu.

W kwietniu natomiast seniorów czeka wypłata trzynastych emerytur. Te dodatkowe świadczenia przysługują wszystkim emerytom i rencistom bez względu na wysokość pobieranych środków.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o poważnych zmianach dotyczących zwolnień L4. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Interia.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News