Wrocławskie PKP udostępniło kościołowi lokal za darmo
Facebook/Miejsca we Wrocławiu, o których nie miałeś pojęcia
Irmina Jach - 27 Lutego 2021

Na dworcu PKP otworzyli kościelną restaurację. Za lokal stowarzyszenie nie zapłaci ani złotówki

Zarządca dworca PKP Wrocław Główny udostępnił kościelnemu stowarzyszeniu lokal w atrakcyjnej lokalizacji. Korzystanie z pomieszczeń, w których znajduje się obecnie kawiarnia, nie będzie kosztowało najemcy nawet złotówki. „Nikt inny nie był zainteresowany” - tłumaczy PKP.

Kawiarnia „Stacja Dialog” od stycznia funkcjonuje na parterze wrocławskiego dworca. Ponad czterystumetrowy lokal został podzielony na część gastronomiczną, sklep z chrześcijańskimi pamiątkami i salę konferencyjną. Intratny biznes w uczęszczanym miejscu nie generuje żadnych kosztów.

Wrocławskie PKP udostępniło kościołowi lokal za darmo

- Nasze nowe biuro na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu czeka na Twoje odwiedziny - napisano na Facebooku Papieskiego Stowarzyszenia Pomocy Kościołowi w Potrzebie, zachęcając tym samym do odwiedzin w „Stacji Dialog”.

Zdjęcia zapowiadające inwestycję pojawiły się w styczniu na profilu „Miejsca we Wrocławiu, o których nie miałeś pojęcia”. Zarządca dworca tłumaczył wówczas, że najemca został wybrany zgodnie z procedurami wewnętrznymi w spółce, a „umowa, tak jak każda inna umowa z podmiotami komercyjnymi na dworcu jest objęta tajemnicą handlową”.

Wśród mieszkańców Wrocławia pojawiły się opinie, że „dworzec to nie miejsce dla kościoła”, co wzbudziło zainteresowanie między innymi lokalnego posła Lewicy Krzysztofa Śmiszka. Należy przypomnieć, że na terenie obiektu funkcjonuje już kaplica, w której od Środy Popielcowej trwa całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu.

Jego mama nagle zaginęła. 23 lata później remontował dom i poznał prawdęJego mama nagle zaginęła. 23 lata później remontował dom i poznał prawdęCzytaj dalej

Krzysztof Śmiszek zwrócił się do PKP z zapytaniem o stawki za najem tak dużego lokalu użytkowego. Dociekał także, czy kościelne stowarzyszenie otrzymało prawo do korzystania z pomieszczeń na intratnych, preferencyjnych warunkach.

Poseł chciał wiedzieć, czy do nabycia powierzchni doszło za pomocą przetargu, „czy najem obejmuje również ustawienie na dworcu banerów i ofiaromatów” oraz czy na podobne benefity mogą liczyć także inni usługodawcy, którzy wynajmują pomieszczenia dworca PKP.

Krzysztof Mamiński, prezes PKP, przyznał, że od dłuższego czasu borykał się z problemami z zagospodarowaniem pomieszczeń. Potencjalnych klientów miały zniechęcać „specyficzne warunki techniczne lokalu, m.in. usytuowanie pod peronem skutkującym częściowym obniżeniem stropu oraz brak możliwości dowolnej aranżacji wnętrza”.

- Pomimo podejmowanych licznych prób, w tym ogłaszanych publicznie przetargów, pozostał on niezagospodarowany do 2019 roku [...] Doszło do zawarcia umowy najmu na warunkach komercyjnych. Ustalona między stronami stawka czynszu jest stawką rynkową dla powierzchni o funkcji publicznej o charakterze non profit - stwierdził zarządca spółki.

Ofiaromat, dzięki któremu można wspomóc akcję „Chleb dla Syrii”, stoi na wrocławskim dworcu już od pewnego czasu. Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie twierdzi, że zajmuje się wspieraniem chrześcijan. Dotychczas nie zorganizowało jednak żadnego wydarzenia charytatywnego.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Gazeta Wyborcza/Twitter

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News