koloratka
Obraz Quidec Pacheco z Pixabay
Konrad Bińczyk - 25 Lutego 2021

Polak ujawnił skandal w Watykanie. Był świadkiem molestowania

Byli uczniowie preseminarium św. Piusa X w Watykanie opowiedzieli o molestowaniu seksualnym, którego byli świadkami. Skandal w placówce ujawnił Polak. Niestety, w momencie, kiedy ujawnił prawdę, nikt nie chciał mu wierzyć.

Polak razem z dwoma innymi byłymi uczniami preseminarium św. Piusa X w Watykanie złożył zeznania dotyczące zdarzeń, do których miało dochodzić w placówce.

- To było niedobre, niezdrowe otoczenie, gdzie panowała silna presja psychologiczna i słychać było stałe komentarze natury homoseksualnej - powiedział podczas procesu w Watykanie 34-letni mężczyzna.

O seksualne wykorzystywanie młodszego od siebie o rok ucznia, stosowanie przemocy i gróźb został oskarżony 28-letni ksiądz. Miało do tego dochodzić w latach 2007-2012.

Drugi oskarżony to 71-letni były rektor placówki, któremu zarzuca się ukrywanie tych czynów. Duchowny pełnił swoją funkcję przez 12 lat.

Skandaliczne sceny podczas pogrzebu. Pomylili ciała, dramat w polskim mieścieSkandaliczne sceny podczas pogrzebu. Pomylili ciała, dramat w polskim mieścieCzytaj dalej

Skandal w Watykanie

Polak wraz z innymi mężczyznami zeznającymi w procesie powiedział, że widzieli, jak oskarżony ksiądz dotykał i molestował ich ówczesnych kolegów. W ich ocenie rektor wiedział o wszystkim, lecz to ukrywał - informuje „Wirtualna Polska”.

Także ówczesny wikariusz generalny Państwa Watykańskiego i archiprezbiter bazyliki świętego Piotra, miał „wiedzieć wszystko i nic nigdy nie zrobić” w tej sprawie - stwierdził mężczyzna cytowany przez Polsat News.

Kolejny świadek, który w placówce spędził jedynie miesiąc, pobyt w niej nazwał „wyniszczającym doświadczeniem”. Skandal ujawnił Polak, który mieszkał w internacie dla uczniów szkoły średniej, gdy miał 15 lat. Był wtedy świadkiem molestowania. Mimo że informował o tym przełożonych, nikt nie chciał mu uwierzyć.

Dopiero gdy, już jako dorosły mężczyzna, opowiedział o wszystkim m.in. telewizji RAI, w Watykanie wszczęto śledztwo.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Wirtualna Polska, Polsat News, PAP

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News