Urząd Skarbowy zachęca Polaków do korzystania z systemu online
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Irmina Jach - 1 Lutego 2021

Rewolucja w Urzędzie Skarbowym. Od 1 lutego nowy system

Urząd Skarbowy oddał do dyspozycji płatników i podatników system elektroniczny, który umożliwia między innymi zapłatę mandatów online. Rozwiązanie, które dotychczas służyło głównie do rozliczania deklaracji PIT, zostało wzbogacone o nowe funkcje. Projekt dofinansowany przez UE zostanie ukończony we wrześniu 2022 roku.

Urząd Skarbowy, Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa deklarują chęć dostosowania swojego funkcjonowania do potrzeb podatników. System, który do tej pory służył do rozliczania deklaracji podatkowych, będzie w najbliższych latach rozwijany. Fundusze na ten cel przeznaczyła Unia Europejska.

Urząd Skarbowy zachęca Polaków do korzystania z systemu online

- Wchodzimy na wyższy poziom skarbowości, uruchamiamy e-Urząd Skarbowy. To jedna z największych w ostatnich latach zmian w działaniu skarbówki - deklarował podczas konferencji prasowej minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

- Żeby usługi były wygodne i nowoczesne, fiskus nie może zostawać w tyle- dodał szef resortu.

Od poniedziałku 1 lutego przez serwis e-Urząd Skarbowy można złożyć nie tylko roczne zeznanie podatkowe, ale także uzyskać dostęp do danych podatkowych, informacji o prowadzonej działalności gospodarczej, aplikacji służącej do składania JPK oraz płatności online obsługujących należności administracyjne, między innymi mandaty.

Docelowo strona internetowa ma być dostępna dla wszystkich podatników, płatników, pełnomocników, notariuszy, a także komorników. Wszystkie procesy mają przebiegać ekspresowo, a przejrzystość systemu gwarantuje sprawną obsługę wniosków.

Tramwaj rozerwało na pół, są ranni. Dramatyczne sceny w ŁodziTramwaj rozerwało na pół, są ranni. Dramatyczne sceny w ŁodziCzytaj dalej

- Będzie można szybko, łatwo i kompleksowo załatwić sprawy podatkowe. To nowa jakość w kontakcie z administracją skarbową. E-US to wygoda i oszczędność czasu - mówił Tadeusz Kościński.

Jeszcze przez pewien czas z funkcji płatności elektronicznych będą mogły korzystać wyłącznie osoby fizyczne w zakresie PIT, CIT, VAT, PCC, a także między innymi podatku od spadków i darowizn, karty podatkowe oraz opłaty skarbowej.

W ramach E-US udostępniono także możliwość złożenia w formie elektronicznej niektórych pism. Kolejne funkcjonalności będą pojawiać się stopniowo. Szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska zapowiedziała, czego można spodziewać się w najbliższych miesiącach.

- W kolejnych etapach planujemy udostępnić usługi takie, jak zaświadczenia, integracja z systemem e-TOLL, a także kolejne funkcjonalności dla podatników dotyczące składania wniosków i informacji o stanie spraw - deklarowała. Prace nad systemem zakończą się we wrześniu 2022 roku.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Interia

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News