Abonament RTV - urząd skarbowy
Pixabay.com beejees
Monika Majko - 31 Maja 2020

Skandal, polscy emeryci ujawniają dramatyczne kulisy. Skarbówka zajmuje ich konta, zostają bez środków do życia

Abonament RTV, jeśli nie jest płacony regularnie, może doprowadzić do powstania sporych zaległości, które państwo ma prawo wyegzekwować od obywateli. Okazuje się jednak, że za posiadanie telewizora i radia ściągane są opłaty również od tych osób, które wcale ich nie używają. Oburzeni emeryci ujawnili prawdę.

Abonament RTV powinien być płacony przez osoby, które regularnie korzystają z państwowej telewizji oraz radia. Niedawno "Gazeta Wyborcza" opublikowała list od czytelniczki, która oskarża skarbówkę o bezpodstawne zblokowanie jej części emerytury na poczet uregulowania rzekomo zaległych płatności za abonament, pomimo tego że od lat jej dane nie widnieją w rejestrze abonentów.

Abonament RTV jest ściągany z kont emerytów bez uprzedzenia

List 65-letniej czytelniczki "Gazety Wyborczej", wywołał ogromne poruszenie wśród Polaków. Okazuje się, że przypadek kobiety nie jest odosobniony, a urząd skarbowy regularnie blokuje środki na kontach obywateli, tłumacząc swoje działanie egzekwowaniem obowiązku zapłacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego, choć nie figurują oni w rejestrach aktywnych abonentów.

ŻonaŻona przyłapała męża na zdradzie w knajpie. Jej reakcja była bezbłędna, wszystko się nagrałoCzytaj dalej

- Poinformowano mnie w liście, że zabiorą mi prawie 1,8 tys. zł z mojej 2,5-tysięcznej emerytury! Telewizora nie mam od końca 2015 roku (odbiornik został wyrzucony, a stara 40-letnia wieża nadaje się już tylko do słuchania płyt CD i to nie wszystkich) - napisała pani Marzenna w liście do "Gazety Wyborczej".

Emeryci są zbulwersowani postępowaniem urzędu skarbowego w sprawie abonamentu RTV

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Michał Wiśniewski matka tragediaMama Wiśniewskiego przerwała milczenie. Wiele osób nie miało pojęcia o wielkiej tragediiCzytaj dalej

W odpowiedzi na list pani Marzenny, do redakcji spłynęły kolejne historie oburzonych czytelników. Niektórzy z emerytów podkreślają, że już dawno zgłosili chęć wyrejestrowania swoich odbiorników, ale pomimo tego dostali wezwanie do zapłaty. Suma należności dla wielu z nich stanowi znaczną cześć emerytury, pozostawiając ich praktycznie bez środków do życia.

- Mam 75 lat, żona 71. Odbiornik wyrejestrowałem pięć lat temu, 20 lutego 2015 r. W systemie poczty istnieje notka. Przez pięć lat nie dostałem żadnego upomnienia, że mam coś do zapłaty. Jestem po ośmiu zabiegach z workiem tabletek na receptę 100-procentową, mam grupę inwalidzką, która nie zwalnia z opłat. Łącznie z żoną wydajemy na tabletki i inhalatory 480 zł miesięcznie. Tydzień temu Urząd Skarbowy w Rudzie Śląskiej pobrał mi z konta 1544,57 zł. Jestem zdruzgotany i wściekły. Nie będę płacić za "szczujnię", bo na nią nie patrzę - wyznał Pan Stanisław.

Dzisiaj grzeje:

1. Śmiali się z niego, gdy pojawił się na scenie. Kiedy zaczął swój występ, nie byli w stanie powstrzymać łez

2. Pogoda nas nie rozpieszcza, najzimniejszy maj od 29 lat. Synoptycy mają jeszcze gorsze wieści

Suma należności, którą emeryci muszą zapłacić urzędowi, dla wielu stanowi ogromną cześć emerytury. Na ten problem uwagę zwróciła również kolejna czytelniczka, która przyznała, że choć faktycznie ma zaległości w płaceniu abonamentu, to nie dostała wcześniej żadnych informacji na ten temat, a jednorazowa kwota, której zażądał urząd znacznie przewyższa możliwości jej budżetu. To poważny kłopot dla wielu seniorów w Polsce.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Często męczy Cię katar? Przyczyn może być wiele, to nie tylko alergia
  2. Trener Krzysztofa Piątka przerwał milczenie. Wezwał Polaka na rozmowę, rozwiał wszelkie wątpliwości
  3. Uwaga, przygotujcie się na kontrolę. Kara może sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych
  4. Media przemilczały całą sprawę. Nie żyje Bronisław Liberda
  5. Brzuch 16-latki nie przestawał rosnąć. Kiedy lekarze dowiedzieli się, co jest w środku, podjęli pilną decyzję
  6. Nie wyrzucił łupin po cebuli, zrobił nawóz dla ogórków. Uzyskał przeogromne zbiory

Odkrycie mozaikaKopali w ziemi i nagle usłyszeli dziwny dźwięk. Gdy zobaczyli co znaleźli, zaniemówiliCzytaj dalej

Źródło: Wyborcza

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News