Dezynfekcja ulicy
Jan Bielecki/East News
Artur Łokietek - 21 Marca 2021

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej nie ma wątpliwości, „wkraczamy w stan klęski żywiołowej w Polsce”

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej wyjawił na antenie, że sytuacja epidemiczna w naszym kraju może być gorsza niż jesienią. Jego zdaniem wkraczamy na niezwykle niebezpieczny poziom dziennego przyrostu nowych, potwierdzonych przypadków zarażeń.

Sytuacja w naszym kraju znów wydaje się wychodzić spod jakiejkolwiek kontroli. Dziennie przybywa niezwykle dużo nowych, potwierdzonych przypadków zachorowania, a szpitale ponownie są przytłoczone liczbą kierowanych do nich pacjentów.

Może to nam niejako przypominać sytuację z poprzedniego roku, gdy (szczególnie w trakcie drugiej fali zarażeń) liczba chorych lawinowo się zwiększała. Zdaniem niektórych specjalistów – teraz może być tak naprawdę znacznie gorzej.

Profesor Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej powiedział na antenie TVN24 o tym, jak obecnie wygląda sytuacja w naszym kraju. Wielu z nas mogło się nawet nie spodziewać, że padną tak ostre słowa, które nie pozostawiają żadnej wątpliwości.

- Wkraczamy powoli w stan klęski żywiołowej. Trzeba mieć świadomość, że to, co się dzieje, jest dużo gorsze niż jesienią– wyjaśnił na antenie ekspert. Wyjawił także co pokazują symulacje, jednak sytuacja zdaje się być bardziej problematyczna, niż myślimy.

Mateusz Morawiecki przekazał tragiczne informacje. Nie żyje Teresa MajchrzakMateusz Morawiecki przekazał tragiczne informacje. Nie żyje Teresa MajchrzakCzytaj dalej

„Jest gorzej niż jesienią” – sytuacja epidemiczna w Polsce

Nawet szybki rzut oka na statystyki codziennie publikowane przez Ministerstwo Zdrowia udowadnia, że nie jest różowo. Dziś potwierdzono kolejne 21 849 zarażenia, ale tydzień temu, również w niedzielę, było to 17 259 przypadków. Przez ten czas zbliżyliśmy się parokrotnie do rekordu.

Jak wskazuje wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, kolejne dni najpewniej okażą się jeszcze bardziej tragiczne. W ciągu najbliższego czasu wciąż będzie lawinowo przybywać nowych zarażonych, a sam szczyt ma rzekomo przypaść na przełom marca i kwietnia. Negatywne zdanie na temat naszej sytuacji epidemicznej ma również prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja. Uznał on, że powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że „to, co się dzieje jest dużo gorsze niż jesienią”.

- W ostatnich dniach obłożenie łóżek i ilość zgonów wzrasta w dramatycznym tempie [...] Dla wyobraźni to cały szpital wojewódzki został zajęty przez pacjentów covidowych– wyjawił. Oznacza to kolejne przytłoczenie służby zdrowia. Dziennie przybywa wiele nowych osób potrzebujących opieki medycznej w szpitalu, a wolnych łóżek jest coraz mniej.

- Nie chodzi o to, że jak przekroczymy liczbę 30 tysięcy (dziennych zakażeń – dop. red.), to będzie tragedia. Wydaje się, że niestety już w tej chwili wkraczamy w stan klęski żywiołowej– powiedział. Jego zdaniem winna jest między innymi brytyjska mutacja koronawirusa, która okazała się znacznie szybciej rozprzestrzeniać i wyrządzać większą krzywdę w organizmie chorego. Zdaniem MZ odpowiada ona za nawet 80 proc. przypadków choroby w naszym kraju.

- Brakuje nam przede wszystkim kadry medycznej [...] W tej chwili powinniśmy zrobić wszystko, by wzmocnić ochronę zdrowia, by była w stanie przyjąć ogromną liczbę chorych. Wszystkie ręce na szalę – zaapelował profesor.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Radio Zet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News