telewizor trzeba wymienić
Fot. Pexels.com/cottonbro (zdjęcie ilustracyjne)
Mateusz Sidorek - 25 Lutego 2021

Zmiana technologii nadawania w 2022 roku. Nawet kilka milionów gospodarstw domowych będzie musiało wymienić telewizor

Brak nowego modelu telewizora może oznaczać ogromne koszty. Wszystko przez rewolucję, która rozpocznie się wiosną 2022 roku. Stosowana w telewizji naziemnej technologia nadawania DVB-T zostanie zastąpiona DVB-T2/HEVC. To oznacza wyższe standardy, ale dla niektórych także konieczność wymiany odbiornika.

Obecnie mnóstwo Polaków posiada telewizory, które odbierają nowe częstotliwości. Wiele osób wymieniło odbiorniki po pojawieniu się telewizji DVB-T na naszym rynku 10 lat temu. Niedługo nadejść ma jeszcze większa rewolucja. Wiosną 2022 roku dzięki nowemu sygnałowi będziemy mogli już oglądać obraz nie tylko w HD, ale nawet w rozdzielczości 4K.

Dzięki technologii DVB-T2/HEVC telewizory będą odbierały zwiększoną liczbę programów. Niestety pojawiły się też mniej pozytywne wiadomości. Część osób będzie musiała sięgnąć do kieszeni i kupić nowe odbiorniki, ponieważ starsze modele mogą nie odbierać tego sygnału.

Kogo czeka wymiana telewizora?

Z informacji przekazanych przez Witolda Tomaszewskiego z Urzędu Komunikacji Elektronicznej wynika, że wymianą telewizora nie będą musiały martwić się osoby, które korzystają z telewizji kablowej oraz satelitarnej.

Ekspert przypomina jednak, że około 30 procent gospodarstw domowych korzysta z telewizji naziemnej. Według danych przekazanych przez „Rzeczpospolitą” około 35 procent Polaków posiada wyłącznie odbiorniki do takiej telewizji.

Skandaliczne sceny podczas pogrzebu. Pomylili ciała, dramat w polskim mieścieSkandaliczne sceny podczas pogrzebu. Pomylili ciała, dramat w polskim mieścieCzytaj dalej

Mniej więcej 1/3 gospodarstw domowych korzysta z telewizji naziemnej. Pozostali to abonenci telewizji kablowych i satelitarnych. I te osoby nie muszą się o nic martwić, bo dostarczenie odpowiedniego dekodera to obowiązek operatorów – słowa Witolda Tomaszewskiego z Urzędu Komunikacji Elektronicznej cytuje „Super Biznes”.

Zdaniem specjalisty aż 3/4 Polaków we wspomnianej 1/3 nie posiada telewizorów, które będą mogły odbierać sygnał DVB-T2/HEVC. To oznacza, że wiosną 2022 roku czeka ich wymiana odbiorników i niemały wydatek.

Zgodnie z danymi Nielsena, na które powołuje się „Rzeczpospolita”, z roku na rok liczba Polaków korzystających wyłącznie z telewizji naziemnej maleje. Obecnie to około 35 procent, natomiast w 2018 roku wynosiła ona 38 procent.

Telewizor coraz mniej popularny w Polsce

Wielu ekspertów wskazuje, że coraz więcej Polaków rezygnuje z posiadania telewizora i ogranicza się do telewizji internetowej. W naszym kraju rośnie też popularność serwisów streamingowych takich jak Netflix, HBO czy VOD.

Specjaliści uważają, że po wprowadzeniu sygnału DVB-T2/HEVC wiosną 2022 roku liczba Polaków korzystających wyłącznie z telewizji naziemnej także może maleć.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o Lechu Wałęsie, który powiedział, co może zrobić z trzynastą emeryturą. Wcześniej jednak musi porozmawiać z żoną, żeby nie wyrzuciła go z mieszkania. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Super Biznes

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News