obostrzenia przedstawił warunek
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Mateusz Sidorek - 9 Lutego 2021

Minister zdrowia przedstawił warunek powrotu do większych obostrzeń

Chociaż 12 lutego pewne obostrzenia zostaną złagodzone, minister zdrowia nie wyklucza powrotu do drastycznych restrykcji. Adam Niedzielski przyznał, że znoszenie ograniczeń na tym etapie wiąże się z bardzo wysokim ryzykiem, dlatego sytuacja będzie szczegółowo monitorowana. Szef rządu zaznaczył, że będzie rekomendował przywrócenie surowych przepisów sanitarnych przy 10 tysiącach zakażeniach.

Wielu Polaków czeka na 12 lutego, gdy zniesione zostaną, niektóre obostrzenia. Zgodnie z informacjami przekazanymi przeze ministra zdrowia Adama Niedzielskiego podczas konferencji prasowej otwarte zostaną hotele oraz ośrodki kultury. Ograniczenia będą złagodzone do 26 lutego. Później rząd podejmie decyzje na podstawie tego, jak będą zmieniały się statystyki dotyczące zarażeń.

Na łagodzenie obostrzeń Polacy czekali już od wielu tygodni. Ze strony przedsiębiorców zaczęły pojawiać się różne formy nacisku jak strajki i protesty. Część właścicieli postanowiło otworzyć swoje lokale, ignorując reżim sanitarny. Wreszcie przedstawiciele rządu potwierdzili, że 12 lutego otwarte zostaną między innymi hotele, kina, teatry czy stoki.

12 lutego zacznie się łagodzenie obostrzeń

Obostrzenia sanitarne ulegną dużym zmianom już za kilka dni. Warto przypomnieć, że od 12 lutego każdy będzie mógł korzystać z usług hoteli oraz innych ośrodków noclegowych, które będą mogły udostępnić 50 procent swoich pokoi. Zamknięte pozostaną jednak restauracje hotelowe.

Otwarte zostaną także kina, teatry, filharmonie oraz opery. Instytucje kulturalne także będą mogły udostępnić do 50 procent miejsc siedzących. Podczas sztuk i seansów obowiązuje nakaz noszenia maseczek i zakaz konsumpcji.

Alarm przeciwpowodziowy w Płocku. Wisła zaczyna zalewać bulwary i uliceAlarm przeciwpowodziowy w Płocku. Wisła zaczyna zalewać bulwary i uliceCzytaj dalej

Zgodnie z informacjami przekazanym przez rząd 12 lutego otwarte zostaną także baseny oraz stoki narciarskie. Jednak warto pamiętać, że zamknięte wciąż będą aquaparki. Udostępnione będą także boiska zewnętrzne oraz korty, etc., dzięki czemu powróci amatorski sport na świeżym powietrzu.

Zamknięte nadal pozostaną siłownie oraz kluby fitness. Lokale gastronomiczne będą mogły wydawać posiłki na wynos i w opcji z dowozem, jak było dotychczas.

Obostrzenia muszą być łagodzone ostrożnie

Minister zdrowia przyznał, że obostrzenia będą przywracane, jeśli liczba zarażeń zacznie wzrastać. Szef resortu Adam Niedzielski podkreślił, że będzie rekomendował powrót drastycznych restrykcji sanitarnych, jeśli statystyki wskażą 10 tysięcy zakażeń.

Będę rekomendował powrót do większych ograniczeń, jeśli przekroczymy 10 tys. zakażeń– słowa ministra cytuje „Onet.pl".

- Przy odmrażaniu gospodarki mamy duszę na ramieniu. Jesteśmy jednak w lepszej sytuacji niż w ubiegłym roku, bo mamy chociażby szpitale tymczasowe. Gdyby udało się je stworzyć wcześniej, to uniknęlibyśmy pewnie wielu problematycznych sytuacji - mówił Adam Niedzielski w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną".

Resort jednak niepokoi się, że mimo malejącej dziennej liczby zakażeń na wysokim poziomie utrzymuje się liczba zgonów. W raporcie ministerstwa czytamy, że „mogą to być zgony związane z powikłaniami po zakażeniu wirusem lub zgony wśród pacjentów, którzy ulegli zakażeniu w szpitalu, będąc już w stanie krytycznym".

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: TVP Info/Fakt

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News