Media bez wyboru
materiały redakcyjne
Monika Majko - 10 Lutego 2021

Festiwal Pamięci Andrzeja Zauchy. Mimo obostrzeń planowana jest seria koncertów

W tym roku mija 30 lat od tragicznej śmierci Andrzeja Zauchy, który zginął od postrzału 10 października 1991 w Krakowie. Fani i bliscy słynnego polskiego piosenkarza po raz kolejny będą obchodzić rocznicę jego śmierci w wyjątkowy sposób.

Pomimo panujących w kraju obostrzeń sanitarnych z powodu pandemii koronawirusa, organizatorzy Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy nie mają zamiaru rezygnować ze swoich planów. W ramach obchodów 30. rocznicy śmierci artysty zaplanowano wiele koncertów w całej Polsce.

Andrzej Zaucha został zastrzelony

Tragiczna śmierć Andrzeja Zauchy wstrząsnęła ówczesną Polską. Słynny piosenkarz został zastrzelony na parkingu samochodowym przez męża aktorki Zuzanny Leśniak. Artystka i piosenkarz współpracowali w krakowskim Teatrze STU, a także prawdopodobnie stanowili parę.

To właśnie ich rzekomy romans był motywem zabójstwa, którego dopuścił się francuski reżyser Yves Goulais. Zazdrosny mąż aktorki zastrzelił Andrzeja Zauchę, który zginął na miejscu. Z kolei Zuzanna Leśniak została raniona rykoszetem i zmarła na Oddziale Torakochirurgii szpitala im. Jana Pawła w Krakowie.

Śmierć piosenkarza pogrążyła w żałobie nie tylko jego bliskich, ale również liczne grono fanów. W tym roku odbędzie się 13. edycja festiwalu poświęconego pamięci Andrzeja Zauchy, którego organizatorem jest fundacja „Serca Bicie”.

Nie działa telewizja, radio nie nadaje, stanęły serwisy internetowe. Protest mediów. Chodzi o nowy podatekNie działa telewizja, radio nie nadaje, stanęły serwisy internetowe. Protest mediów. Chodzi o nowy podatekCzytaj dalej

– Utwory Andrzeja przetrwały pokolenia, słowa są bardzo ponadczasowe i niosą piękne przesłanie. Wiele słów, które padają w jego piosenkach, doskonale pasują w dzisiejszych czasach. Nie mam żadnych wątpliwości, że za życia Andrzej Zaucha był artystą niedocenianym. Tym festiwalem chcemy kontynuować pamięć o nim – przekazał Krzysztof Wolsztyński, prezes fundacji „Serca Bicie”, cytowany przez portal superexpress.pl.

Pomimo panujących w kraju obostrzeń, organizatorzy festiwalu zapowiadają koncerty, które odbędą się w wielu miastach w Polsce. Do tej pory każda edycja imprezy kończyła się koncertem finałowym w Bydgoszczy. Tym razem ma być jednak inaczej.

– Planujemy tournée po całym kraju, a zaprosiliśmy do współpracy miasta od Świnoujścia do Krakowa. Chciałbym, żeby trasa zakończyła się Krakowie, najważniejszym mieście Andrzeja Zauchy, w którym się urodził i w którym zmarł tragicznie – przekazał Wolsztyński.

W ostatniej odsłonie koncertu finałowego Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy fani mogli na scenie zobaczyć m.in. takie gwiazdy, jak Kuba Badach, Marek Piekarczyk, Kasia Moś, czy Piotr Cugowski. Do tej pory udział w festiwalu wzięli także m.in. Małgorzata Ostrowska, Krystyna Prońko, Daria Zawiałow czy Michał Szpak.

Festiwal co roku cieszy się ogromną popularnością, co pokazuje, że twórczość Andrzeja Zauchy pozostaje ponadczasowa. W zeszłych latach bilety na wydarzenie wyprzedawały się zwykle w zaledwie kilka dni. Jeśli chodzi o tegoroczne obchody, na razie nie są jeszcze znane szczegóły. Nie wiadomo, czy w koncertach będzie mogła uczestniczyć żywa publiczność.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Super Express

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News