Jest oficjalne rozporządzenie. Minister zdrowia informuje o ważnych zmianach w teleporadach
Autor Artur Łokietek - 8 Marca 2021
Minister Zdrowia Adam Niedzielski przekazał za pośrednictwem Twittera ważne zmiany dla pacjentów. Nowe rozporządzenie gwarantować ma, że teleporady nie będą standardem umawiania się z lekarzem dla szerokiego grona pacjentów. Z pewnością ułatwi to diagnozę i leczenie u sporej liczby chorych.
Koronawirus zmusił rząd do nakładania wielu ograniczeń, w tym tych związanych z leczeniem pacjentów. Bardzo dużo mówiło się o problemach, z jakimi musi zmagać się polska opieka zdrowotna.
Diagnozowanie, leczenie, a także jakiekolwiek zapisy do lekarzy specjalistów znacznie się opóźniały przez sytuację, jaka przez długi czas panowała w naszym kraju. Choć teraz wiele poradni wraca niejako do normalnego systemu pracy, wciąż dla wielu obowiązywała teleporada.
Taka forma kontaktu z lekarzem miała ograniczyć ewentualność transmisji patogenu, zachowując przy tym możliwość jakiejkolwiek rozmowy z medykiem. Jak poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski – teleporada przestanie być już standardem.
„Teleporada nie będzie już standardem dla dzieci do 6 roku życia, pacjentów z chorobami przewlekłymi w przypadku pogorszenia lub zmiany objawów, podejrzenia choroby nowotworowej i tych, którzy po prostu chcą być zbadani osobiście” – napisał na Twitterze przedstawiciel resortu zdrowia.
Teleporada już nie będzie standardem
W poniedziałek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia ministra zdrowia z 5 marca 2021 r. w sprawie standardu organizacyjnego teleporady w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.
Zgodnie ze zmianami, teleporada nie będzie już domyślną formą kontaktu z lekarzem dla dzieci do 6 roku życia, pacjentów z chorobami przewlekłymi w przypadku pojawienia się nowych lub nasilenia dolegliwości, a także chorymi na nowotwory. Wszyscy ci, którzy wolą zostać zbadani osobiście, będą mogli również wybrać klasyczną wizytę.
Oczywiście teleporady wciąż zostaną, jednak wielu pacjentów nie będzie już zmuszanych, jeżeli chodzi o rozmowę z lekarzem POZ. Zmiany mają wejść w życie 15 marca.
Należy wspomnieć także o pacjentach odbywających pierwszą wizytę u lekarza, pielęgniarki lub położnej POZ – wtedy nie będą zmuszani do teleporady. Wyjątek w przypadku dzieci do 6 roku życia stanowi „porada kontrolna w trakcie leczenia, ustalonego w wyniku osobistego badania pacjenta, której udzielenie jest możliwe bez badania fizykalnego”.
Oczywiście nadal nie będziemy mogli wybrać się do lekarza, jeżeli będzie zachodzić podejrzenie zarażenia się koronawirusem. Niedzielski wyjaśnił, że teleporada stanowi prawo pacjenta, z którego ma prawo nie korzystać.
Artykuły polecane przez redakcję Pikio:
- Małopolska: wypadek karetki, rannych dwóch ratowników. Lekarze walczą o życie jednego z nich
- Wykopał wielką dziurę w ogródku. Zbudował pod ziemią piwniczkę na wino
- 6-latek zaprosił na urodziny 32 kolegów, nikt nie przyszedł. Dopiero gdy mama nagłośniła sytuację, otrzymał wsparcie obcych ludzi
Źródło: dziennikustaw.gov.pl, bankier.pl, Twitter/ Adam Niedzielski
[EMBED-9]
Następny artykuł