Tadeusz Rydzyk znów otrzymał ogromne pieniądze
MARCIN GADOMSKI/East News
Monika Majko - 7 Marca 2021

Tadeusz Rydzyk po raz kolejny dostał ogromne pieniądze od Lasów Państwowych

Tadeusz Rydzyk po raz kolejny sięgnął po pieniądze do budżetu państwa. Senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza skierował pismo do Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, z zapytaniem o wsparcie, udzielone przez instytucję fundacjom związanym z działalnością słynnego redemptorysty z Torunia.

Niedawno krajowe media donosiły, że od początku rządów Prawa i Sprawiedliwości o. Tadeusz Rydzyk i jego instytucje dostały już łącznie około 240 mln wsparcia z budżetu państwa. Okazuje się, że to nie jest ostateczna kwota. Duchowny wsparcie finansowe otrzymał nawet od Lasów Państwowych.

Tadeusz Rydzyk obficie korzysta z pieniędzy z budżetu państwa

W swoim piśmie senator Brejza pytał Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych m.in. o środki przeznaczone na działania Fundacji Lux Veritatis i Fundacji Nasza Przyszłość oraz inne podmioty, których działalność pośrednio związana jest z postacią o. Tadeusza Rydzyka. Zapytanie dotyczyło okresu od grudnia 2015 roku do 17 lutego 2021 roku.

Okazało się, że w 2017 roku Lasy Państwowe przekazały na rzecz Fundacji Lux Veritatis 120 tys. zł na współorganizację konferencji naukowej pt. „Jeszcze Polska nie zginęła”, w której czasie odbył się m.in. panel dyskusyjny „Kościół a przyroda”.Dodatkowo odprawiono wówczas mszę świętą, a uczestnicy wydarzenia mogli skorzystać z oferty gastronomicznej w ramach „poczęstunku pochodzącego z polskich krajobrazów”.

Z kolei w 2019 roku Fundacja o. Rydzyka otrzymała 49,2 tys. zł na produkcję i emisję 10 filmów o tematyce związanej z lasem i gospodarką leśną.A rok później 71,3 tys. zł na kolejną produkcję 10 filmów. Pieniądze te pochodziły z budżetu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Tadeusz Rydzyk musiał więc zgodzić się na emisję i organizację wszystkich powyższych planów i wymagań.

Tak więźniowie powitali oskarżonego o śmierć 3-latki. Nagranie spod zakładu karnego obiegło siećTak więźniowie powitali oskarżonego o śmierć 3-latki. Nagranie spod zakładu karnego obiegło siećCzytaj dalej

– W ubiegłym roku Fundacja otrzymała również: 24,4 tys. zł na promocję działalności Lasów Państwowych w ramach konferencji „Europejski Zielony Ład a interes Polski”; 16,8 tys. zł na emisję filmu „SadziMy z prezydentem” w Telewizji Trwam; 24,4 tys. zł na emisję relacji z obchodów Hubertusa w TV Trwam; a także 122,4 tys. zł na produkcję i emisję w Telewizji trzech odcinków „Prosto o gospodarce” wylicza na swoich łamach redakcja portalu wp.pl.

To nie pierwszy raz, gdy senator Brejza zajmuje się wyjaśnianiem finansowania podmiotów, przynależnych do osoby o. Tadeusza Rydzyka.Polityk niedawno ujawnił również, że dostały one rządowe wsparcie w związku z pandemią COVID-19.

– Do 15 grudnia 2020 na podstawie zapisów ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, środki Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych zostały skierowane do: fundacji Lux Veritatis (335 669,25 zł), spółki Nasza Przyszłość (27 667,77 zł) oraz spółki Bonum (539 813,94 zł) przekazano w odpowiedzi z resortu rozwoju pracy i technologii, cytowanej przez portal wp.pl.

Łącznie Fundacja Lux Veritatis, która jest nadawcą Telewizji Trwam, otrzymała od Lasów Państwowych ok. 430 tysięcy złotych. Instytucja powołana do życia przez Tadeusza Rydzyka zajmuje się również produkcją filmową, a także organizacją imprez kulturalnych.

– W wielu przypadkach podstawą przelewów są audycje, programy promocyjne. Najgorsze, że żadna instytucja nie analizuje efektywności i zasadności wykupu takich usług przez państwowe, opanowane przez akty PiS, instytucje. W związku z tym wystąpiłem w tej sprawie do NIK o kontrolę wskazał w rozmowie z portalem wp.pl Krzysztof Brejza.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: WP

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News