Wiadomo, jak w tym roku będzie wyglądać święcenie pokarmów. Watykan przekazał wytyczne
Autor Mateusz Sidorek - 17 Marca 2021
Watykan przekazał wytyczne dotyczące święcenia pokarmów oraz celebrowania Wielkanocy przez kapłanów. Wszystko wskazuje na to, że znów nie zaniesiemy koszyków do kościołów w Wielką Sobotę. Duchowni ze Stolicy Apostolskiej przypomnieli o zeszłorocznym dekrecie, który ma obowiązywać także w 2021 roku. W dokumencie apelują o tym, by celebracja odbywała się bez udziału wiernych.
Tegoroczna Wielkanoc najprawdopodobniej odbędzie się bez święcenia pokarmów oraz celebracji z udziałem wiernych. Watykan przekazał dekret z wytycznymi, w którym apeluje o podejmowanie decyzji przede wszystkim z myślą o bezpieczeństwie ludzi. Skierowany jest do biskupów.
Wąskie grono oraz brak święcenia posiłków w kościołach – to najbardziej prawdopodobny scenariusz na nadchodzące święta Wielkanocy, które zbliżają się wielkimi krokami. Do najważniejszego święta katolickiego pozostały już niecałe trzy tygodnie. Wiele wskazuje na to, że czeka nas powtórka z zeszłego roku.
Święcenie pokarmów zbyt ryzykowne
W Wielką Sobotę święcenie pokarmów to tradycja, którą Polacy wciąż kultywują całymi rodzinami. Podczas Wielkanocy 2020 roku wierni jednak musieli pozostać w domach. Kapłani natomiast celebrowali święto w bardzo wąskim gronie.
Watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała wówczas dekret, w którym przekazano wytyczne dla biskupów na czas Wielkanocy. Duchowni zostali zobowiązani do kierowania się przede wszystkim zapewnieniem bezpieczeństwa wiernym.
– Biskupi i kapłani powinni obchodzić obrzędy Wielkiego Tygodnia bez udziału ludu i w odpowiednim miejscu, unikając koncelebry i pomijając przekazanie sobie znaku pokoju – apelowali w zeszłym roku kapłani ze Stolicy Apostolskiej.
W kościołach nie tylko nie święcono pokarmów, ale zrezygnowano też z takich obrzędów jak obmywanie stóp w Wielki Czwartek. Watykan przypomina, że zeszłoroczny dekret obowiązuje także w 2021 roku.
Święcenie pokarmów
W związku z tym, że tegoroczna Wielkanoc będzie przypominała święta zeszłoroczne, najprawdopodobniej święcenie pokarmów w kościele się nie odbędzie. W dekrecie Watykan zauważa, że nadal trwa pandemia koronawirusa.
Dokument wydany przez Stolicę Apostolską ubolewa nad tym, że cały świat wciąż zmaga się z pandemią i podkreśla odpowiedzialność, jaka spoczywa na biskupach, którzy muszą zadbać o bezpieczeństwo podczas świąt.
Watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zaznacza, że forma celebracji zawarta w księgach liturgicznych odnosi się do normalnej sytuacji, natomiast nie uwzględnia natomiast obecnego stanu, dlatego biskupi powinni zapoznać się zaproponowanymi zaleceniami Watykanu.
Niewykluczone też, że rząd wprowadzi na czas Wielkanocy dodatkowe ograniczenia sanitarne. Według nieoficjalnych ustaleń dziennikarzy rząd bierze pod uwagę nawet ogłoszenie lockdownu. Poniżej przedstawiamy notę dla biskupów:
„Intencją niniejszej noty jest przedstawienie kilku prostych wskazówek, które pomogą Biskupom w wypełnieniu ich zadania oceny konkretnych sytuacji i zapewnienia duchowego dobra pasterzom i wiernym, w przeżyciu tego Wielkiego Tygodnia roku liturgicznego.
Nadal przeżywamy dramat pandemii COVID-19, która spowodowała wiele zmian, także w naszym zwyczajnym sposobie sprawowania liturgii. Normy i wskazania zawarte w księgach liturgicznych, opracowane z myślą o normalnych czasach, nie do końca znajdują zastosowanie w wyjątkowych momentach kryzysu, takich jak obecne. Dlatego biskup, jako moderator życia liturgicznego w swoim Kościele, jest wezwany do podejmowania roztropnych decyzji, aby liturgia mogła być sprawowana owocnie dla Ludu Bożego i dla dobra dusz powierzonych jego pieczy, z zachowaniem zasad ochrony zdrowia i przepisów władz odpowiedzialnych za dobro wspólne.
Raz jeszcze przypominamy Biskupom o dekrecie wydanym przez tę dykasterię z upoważnienia Ojca Świętego 25 marca 2020 r. (Prot. N. 154/20), w którym zaproponowano pewne wytyczne dotyczące obchodów Wielkiego Tygodnia. Dekret ten jest aktualny również w tym roku. Zachęcamy zatem do ponownego zapoznania się z nim, mając na uwadze decyzje, jakie Biskupi będą musieli podjąć w związku z nadchodzącymi celebracjami paschalnymi w konkretnej sytuacji swojego kraju. W wielu krajach nadal obowiązują surowe warunki kwarantanny, które uniemożliwiają obecność wiernych w kościele, podczas gdy w innych powraca się do bardziej normalnego sposobu sprawowania kultu”.
Artykuły polecane przez redakcję Pikio:
- Lekarze dostali do podpisu pismo od szpitala. Jeden punkt jest bardzo kontrowersyjny
- Pilny apel sanepidu do wiernych, którzy byli na mszach. Jest ryzyko ogniska zakażeń
- Minister zdrowia zabrał głos ws. zamknięcia kościołów w Wielkanoc
Źródło: Radio Eska
[EMBED-9]
Następny artykuł