„Żółty śnieg” będzie padał w Polsce?
Pixabay JillWellington
Irmina Jach - 7 Lutego 2021

Do Polski nadciąga pył znad Afryki. Może spaść żółty śnieg

W niedzielę 7 lutego mieszkańcy południowej Polski będą świadkami nietypowego zjawiska. Synoptycy zapowiadają opady „żółtego śniegu”. Anomalia będzie spowodowana chmurą pyłu z Sahary, która obecnie przemierza Europę.

Informacje o zaskakującym zjawisku atmosferycznym zostały przekazane przez portal twojapogoda.pl. Meteorolodzy donoszą, że powodem „żółtego śniegu” ma być pył z Algierii i Tunezji wzniecany przez porywisty wiatr. Efektem pyłowej chmury może być z kolei specyficzne zabarwienie śniegu.

„Żółty śnieg” będzie padał w Polsce?

- Wiatr unosi drobne ziarenka pustynnego piasku na wysokość kilku kilometrów i gna je nad wody Morza Śródziemnego - alarmował portal.

Gazeta.pl zwróciła się do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej z prośbą o wyjaśnienie, czy chmura pyłu znad Sahary dotrze także do Polski. Rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski potwierdził, że zdjęcia satelitarne potwierdzają obecność chmury w atmosferze.

- Rzeczywiście, pył saharyjski został uniesiony do atmosfery, jeszcze w nocy z piątku na sobotę znajdował się nad wschodnią Hiszpanią, później nad Francją. Teraz (około godziny 19:00 w sobotę - przyp.red.) „czoło” znajduje się w okolicach północnej Austrii, południowych Czech, Słowacji i Węgier. Za tym idzie dość długi warkocz- przekazał ekspert.

Żona pożegnała Krzysztofa KowalewskiegoŻona pożegnała Krzysztofa KowalewskiegoCzytaj dalej

- Sądząc po tym, jak zmieniała się chmura piasku saharyjskiego w ciągu ostatnich godzin, byłabym skłonna sądzić, że do Polski nie dotrze, ale jest wciąż unoszony znad Afryki. Jeżeli miałby się pojawić, to na południu Polski - dodał rzecznik IMGW.

Jeśli północna część chmury dotrze do południowych krańców Polski, pył spadnie na ziemię wraz ze śniegiem. Świadkami nietypowego zjawiska mogą być mieszkańcy Małopolski i Podkarpacia, a nawet Śląska.

Istnieje ryzyko, że nietypowy efekt będzie niezauważalny - na niedzielę prognozowane są intensywne opady śniegu, zwłaszcza na południu i wschodzie kraju. Oznacza to, że piasek saharyjski może zostać błyskawicznie przykryty przez grubą warstwę białego puchu.

- W niedzielę natomiast zacznie się dziać. Idąc od Ziemi Lubuskiej, przez Mazowsze, po Lubelszczyznę, Kielecczyznę, Podkarpacie - tego śniegu będzie więcej. Co więcej, nie dość, że będzie padało, to jeszcze powoli zacznie się także wzmagać wiatr. Będą więc zawieje i zamiecie śnieżne a na drogach zacznie się robić niebezpiecznie - ostrzegał Grzegorz Walijewski.

Niekorzystne warunki atmosferyczne utrzymają się także w poniedziałek. Synoptycy przewidują silne mrozy i zamiecie śnieżne. Gołoledź znacznie utrudni poruszanie się po drogach. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Gazeta.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News