rzecznik trzecia fala
Fot. East News ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Mateusz Sidorek - 19 Lutego 2021

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia o epidemii koronawirusa w Polsce: Mamy początek trzeciej fali

W rozmowie z mediami rzecznik Ministerstwa Zdrowia wypowiedział się na temat sytuacji pandemicznej. Wojciech Andrusiewicz przyznał, że do Polski dotarła trzecia fala zarażeń. Urzędnik odniósł się do wzrostu zakażeń i coraz bardziej niepokojących statystyk. Zdaniem Andrusiewicza to efekt zwiększenia mobilności Polaków.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia skomentował zauważalny wzrost zarażeń koronawirusem. Wojciech Andrusiewicz przyznał, że choć sytuacja pandemiczna nie pogarsza się tak dynamicznie jak w Czechach czy na Słowacji, to trzecia fala SARS-CoV-2 dotarła już do Polski. Urzędnik odniósł się też do poluzowania nastrojów społecznych.

Podczas konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia nie mógł nie odnieść się do statystyk. W piątek 19 lutego resort przekazał informacje o kolejnych 8777 potwierdzonych przypadkach koronawirusa. Oznacza to wzrost o 37,6 procent względem poprzedniego piątku.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia komentuje trzecią falę zarażeń

Rozmawiając z mediami, rzecznik Ministerstwa Zdrowia przyznał, że wzrost zakażeń jest zauważalny. Potwierdzonych przypadków SARS-CoV-2 jest coraz więcej.

Niestety, jest ponowna zwyżka zakażeń względem ubiegłego tygodnia. To jeszcze więcej zakażeń względem ubiegłego tygodnia niż mieliśmy wczoraj – słowa rzecznika cytuje serwis „Rzeczpospolita”.

Doradca premiera o nowym rozporządzeniu ws. maseczek. Minister zdrowia dementuje jego słowaDoradca premiera o nowym rozporządzeniu ws. maseczek. Minister zdrowia dementuje jego słowaCzytaj dalej

Wojciech Andrusiewicz zwrócił też uwagę na fakt, że coraz więcej jest pacjentów objawowych. To natomiast może świadczyć o rozprzestrzenianiu się odmiany wirusa, która została rozpoznana w Wielkiej Brytanii.

Ten niepokojący trend potwierdzają jeszcze dwie inne dane. Systematycznie rośnie liczba wykonywanych testów w Polsce i, co jeszcze istotniejsze, systematycznie rośnie liczba skierowań z Podstawowej Opieki Zdrowotnej na testy, a pamiętajmy, że POZ kieruje na testy w momencie, kiedy trafia do niej pacjent objawowy, więc mamy coraz więcej pacjentów objawowych – dodawał.

Choć wzrost nie przebiega tak dynamicznie jak w Czechach czy na Słowacji, rzecznik MZ nie ukrywa, że również do Polski dotarła już trzecia fala.

Jak więc widzimy, można by rzec, że mamy początek trzeciej fali – ocenia Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik MZ o mobilności Polaków

Zdaniem rzecznika nadal jednak służby mają szansę na opanowanie wzrostu zarażeń, który odnotowuje się w ciągu ostatniego tygodnia. Wojciech Andrusiewicz zaznacza, że wiele zależy od zachowania społeczeństwa.

To już jest ten początek trzeciej fali. Do jakiego ona pułapu dojdzie to już zależy tylko od naszej własnej odpowiedzialności ludzkiej. Jeżeli będziemy przestrzegać tych wszystkich reguł, jeżeli sobie nie poluzujemy zbytnio w najbliższych dniach i tygodniach, to mamy szansę kontrolować te wzrosty i mamy szansę, by pułap wzrostu trzeciej fali nie ukształtował się bardzo wysoko – zwraca uwagę Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik resortu zasugerował, że stabilizacja, która panowała jeszcze do niedawna, sprzyjała rozluźnianiu nastrojów społecznych oraz zwiększenia mobilności Polaków. Urzędnik stwierdził, że nadal należy ograniczać liczbę kontaktów międzyludzkich.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o dramatycznym wypadku na obwodnicy Opola. Po czołowym zderzeniu busa i samochodu osobowego oba pojazdy stanęły w płomieniach. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Rzeczpospolita

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News