konferencja prasowa
Piotr Molecki/East News
Mateusz Sidorek - 19 Lutego 2021

Doradca premiera o nowym rozporządzeniu ws. maseczek. Minister zdrowia dementuje jego słowa

Profesor Andrzej Horban zdradził, że jeszcze dziś powinno pojawić się rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące maseczek. Doradca premiera ds. COVID-19 zaznaczył, że Polacy powinni nosić maski, które rzeczywiście dają ochronę. To reakcja na coraz gorsze statystyki zarażeń. Do słów tych odniósł się już minister zdrowia Adam Niedzielski, który stwierdził, że pomysł jest rozważany, ale dziś takiego rozporządzenia jeszcze nie będzie.

Z wypowiedzi profesora Andrzeja Horbana wynika, że Polacy będą musieli nosić maseczki konkretnego typu, które rzeczywiście dają ochronę. Jak zaznaczył doradca premiera ds. COVID-19, „pseudoochronna” nie ma sensu. Jeszce dzisiaj tj. 19 lutego minister zdrowia powinien wydać w tej sprawie odpowiednie rozporządzenie.

Podczas rozmowy z mediami Andrzej Horban przyznał, że Polacy powinni prawidłowo nosić maseczki, a to można narzucić za pomocą rozporządzenia, które może wydać minister zdrowia Adam Niedzielski. Doktor ujawnił też warianty, które rozważa resort w odpowiedzi na wzrost zarażeń.

Sprzeczne informacje dotyczące terminu wydania rozporządzenia i jego treści

Profesor Andrzej Horban podkreślił, że to nie czas na półśrodki i lekceważenie stosowania ochrony przed koronawirusem. Doradca premiera ds. COVID-19 przyznał, że konieczny jest odpowiedni nakaz wydany przez ministra zdrowia.

Trzeba zapomnieć o tych pseudoochronach, to jest zawracanie głowy. Chodzi o to, aby używać porządnych masek – mówił na łamach TVN24 doktor Horban.

Tragiczne informacje obiegły media. Nie żyje Mariusz PuchalskiTragiczne informacje obiegły media. Nie żyje Mariusz PuchalskiCzytaj dalej

Adam Niedzielski wyda dziś takie rozporządzenie. Najważniejsze jest jednak to, aby się do tego rozporządzenia stosować – dodał profesor.

Minister zdrowia zdementował jednak słowa doradcy premiera.

- Dzisiaj takiego rozporządzenia nie będzie, ale zastanawiamy się, czy te maseczki nie powinny zostać dookreślone - powiedział Adam Niedzielski w programie "Tłit" Wirtualnej Polski. Niedzielski dodał, że nowe przepisy mogą pojawić się w przyszłym tygodniu. - Ale też nie przesądzałbym, że wprowadzimy tam jednoznaczny standard maseczki - zastrzegł.

Minister Niedzielski przyznał ponadto na łamach WP, że "trzeba również dać wyraźny sygnał ws. przyłbic, które również są zbyt często noszone". Według szefa resortu należy rozważyć zminimalizowanie noszenia przyłbic i zasłaniania się szalikiem.

- Trwa dyskusja o jakości materiałów wykorzystywanych do zabezpieczania twarzy w Polsce. Na pewno dziś dostępność profesjonalnych masek jest większa niż w pierwszej połowie ubiegłego roku, kiedy wprowadzany był obowiązek zasłaniania twarzy – wskazał cytowany przez portal Onet Wojciech Andrusiewicz. - Stąd gros tej dyskusji dotyczy możliwości używania takich zabezpieczeń jak szaliki czy przyłbice. Jednak na pewno w tym tygodniu żadnej decyzji w tej materii nie będzie - dodał w portalu.

Rząd zastanawia się nad zmianami w trybie nauczania

Nie tylko maseczki są aktualnym tematem poruszanym w rządzie. Z informacji przekazanych przez profesora Andrzeja Horbana wynika, że rozważany jest wprowadzony podział dotyczący trybu nauczania. Możliwe, że aktualna forma pozostanie w podstawówkach na północy, natomiast na południu możliwy będzie wariant nauczania stacjonarnego.

Będziemy mogli rozważyć regionalizację. Teraz wiele przypadków zakażeń jest na północ od województwa mazowieckiego – ujawnił doktor.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o zatrzymaniu w Łodzi. Straż miejska miała zaatakować mężczyznę, który nie miał na sobie maseczki. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Onet.pl, WP.pl, TVN24

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News