Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy
Platforma Obywatelska RP, CC0, via Wikimedia Commons
Artur Łokietek - 22 Marca 2021

Rafał Trzaskowski przeciwko nietolerancji w Polsce

Radni m. st. Warszawy przyjęli stanowisko w sprawie działań na rzecz równości, tolerancji i poszanowania praw człowieka oraz przeciwdziałania aktom dyskryminacji i przemocy. Prezydent miasta im podziękował i wyjaśnił, że w stolicy nie ma miejsca na homofobię czy agresję wobec innych.

W Polsce znacznie nasilają się ataki na osoby ze środowiska LGBT. W ostatnim czasie doszło do paru aktów przemocy, która nie znajduje nigdzie potwierdzenia. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaapelował do obywateli i podziękował radnym.

Rafał Trzaskowski nie mógł dłużej milczeć

Radni miasta przyjęli bowiem niedawno stanowisko w sprawie przeciwdziałania aktom przemocy i nietolerancji. Ma ono zagwarantować poszanowanie każdego człowieka niezależnie od jego orientacji czy pochodzenia.

W bardzo emocjonalnym wpisie prezydent miasta wyjaśnił powody, dla których tak ważne było przyjęcie wspomnianego stanowiska. Jego zdaniem problem nie obejmuje swoim zasięgiem wyłącznie Warszawy, a całą Polskę.

- Zobaczcie, do czego prowadzi język nienawiści. Szczucie na poszczególne grupy społeczne, narzucanie jedynych słusznych poglądów, brak szacunku do drugiego człowieka. Serio uważacie, że nie ma o czym rozmawiać? Że problem braku tolerancji i dyskryminacja nie mają miejsca w naszym otoczeniu? – czytamy w poście w serwisie Facebook.

Wielkanoc w kościele nie dla wszystkich? Duchowni wprowadzili imienne zaproszenia na mszeWielkanoc w kościele nie dla wszystkich? Duchowni wprowadzili imienne zaproszenia na mszeCzytaj dalej

Warszawa stoi w opozycji do nietolerancji

Na samym początku wpisu Trzaskowski przypomniał niedawne wydarzenie, które miało miejsce w stolicy 17 lutego. To wtedy nożownik zaatakował dwie osoby tej samej płci za to, że trzymały się za ręce. Zdaniem polityka – nie ma miejsca na tego typu zachowanie, które powinno być surowo piętnowane i karane.

Podobne wydarzenie miało miejsce także w parku Reagana w Gdańsku. To tam grupa kilkunastu sprawców napadła i dotkliwie pobiła osoby trenujące na świeżym powietrzu. Powodem była tęczowa flaga, którą mieli przy sobie.

- Chcę, aby Warszawa była miastem bez dyskryminacji, bez języka nienawiści i przemocy. Miastem różnorodnym i przyjaznym. I, co szczególnie ważne, miastem gwarantującym swoim mieszkańcom bezpieczeństwo! Obowiązkiem samorządu jest stać po stronie społeczności wykluczanych i dyskryminowanych – i to w stolicy robimy – wyjaśnił prezydent.

Prezydent miasta podkreślił, że rolą samorządu jest dbanie o bezpieczeństwo swoich obywateli i reakcja na jakiekolwiek przejawy agresji. Dlatego też radni również sprzeciwili się aktom agresji wobec osób, które mają inną orientację, płeć, kolor skóry, przekonania czy wartości.

W komentarzach dominują głosy wsparcia i aprobaty dla decyzji władz stolicy. „Właśnie dlatego głosowałam na Pana. To co zrobiono z naszego pięknego kraju, z ludźmi w których obudzili najgorsze instynkty to woła o pomstę do nieba. Niektórzy zachowują się gorzej niż zwierzęta bo one atakują tylko w obronie młodych lub z głodu” – piszą niektórzy. „Dziękuje. Takiego prezydenta sobie życzę i mam nadzieje ze wkrótce zostanie przywrócony kierunek demokratyczny w Polsce” – czytamy w komentarzach.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: o2.pl, Facebook

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News