Prognoza pogody zapowiada zimę
Pixabay.com Free-Photos
Bartłomiej Cieślak - 21 Marca 2021

Ostrzeżenie IMGW dla Polaków, zima nie odpuszcza. Alerty dla 14 województw

IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia dla aż 14 województw. Chociaż zaczęła się już kalendarzowa wiosna, to zima wciąż nie odpuszcza i w wielu miejscach kraju możemy spodziewać się licznych opadów śniegu.

21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, jednak pogoda za oknami w większości miejsc Polski przypomina zdecydowanie bardziej zimę. Niestety, najnowsza prognoza pogody przewiduje, że najbliższe dni będą właśnie tak wyglądały. Jeżeli czekacie na wiosnę, to musicie uzbroić się jeszcze w cierpliwość.

Prognoza pogody nie nastraja optymistycznie

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał właśnie ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem dla aż 14 województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, lubelskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego i części województwa wielkopolskiego.

Według prognoz IMGW, właśnie w tych województwach będzie dochodzić do zamarzania mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Może to powodować ich oblodzenie, a więc niebezpieczne warunki przede wszystkim dla kierowców, którzy będą musieli dodatkowo uważać na drogach. Alerty te zaczną obowiązywać w niedzielę wieczorem i potrwają do wczesnych godzin poniedziałku.

Przypomnijmy, że alert pierwszego stopnia jest najniższym z możliwych, nie należy go jednak lekceważyć. Na stronach IMGW możemy zapoznać się z dokładną definicją takiego ostrzeżenia, która wyraźnie mówi jakie zagrożenia mogą nam towarzyszyć.

Aleksander Kwaśniewski przekazał informacje o zdrowiu. Wraz z żoną wyjechał z PolskiAleksander Kwaśniewski przekazał informacje o zdrowiu. Wraz z żoną wyjechał z PolskiCzytaj dalej

- Pierwszy stopień ostrzeżenia meteorologicznego IMGW oznacza, że przewidywane są warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Zalecana jest wtedy ostrożność i śledzenie dalszych komunikatów oraz rozwoju sytuacji pogodowej - czytamy na stronie IMGW.

Na tym jednak nie koniec, bowiem IMGW wydało również ostrzeżenia przed znacznymi opadami śniegu. Najgorzej będzie w województwie podkarpackim i lubelskim, a także w znacznych częściach województw małopolskiego, śląskiego i dolnośląskiego.

Tu również ostrzeżenia są pierwszego stopnia. Specjaliści prognozują, że w wymienionych regionach tej nocy przybędzie od 5 do 15 cm śniegu. Tylko w niektórych powiatach maksymalna liczba opadów śniegu może wynieść 8 cm pokrywy śnieżnej.

Wygląda więc na to, że chociaż kalendarzowa zima już się skończyła, to za oknami wciąż obowiązuje nas zimowy ubiór i - przede wszystkim - ostrożność. Uważać powinni zarówno kierowcy, dla których warunki meteorologiczne nie będą korzystne, ale również piesi, bowiem nie jest trudno, by poślizgnąć się i upadając zrobić sobie krzywdę.

Na szczęście już we wtorek w całym kraju powinno być nieco cieplej, a nocą temperatura nie będzie spadać poniżej zera, jednak wciąż nie wiadomo, czy jest to tylko chwilowe ocieplenie, czy może wiosna faktycznie przyjdzie wkrótce już na stałe.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: IMGW

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News