Prognoza pogody na najbliższe dni
Pixabay.com Free-Photos
Irmina Jach - 15 Lutego 2021

Prognoza pogody. Ostrzeżenia IMGW przed niskimi temperaturami dla 3 części Polski

Prognoza pogody na najbliższe dni zapowiada się naprawdę korzystnie. Noc z poniedziałku na wtorek będzie wiązać się z potężnym uderzeniem zimy i bardzo niskimi temperaturami. Kolejne dni będą już zdecydowanie bardziej pogodne i wiosenne.

Poniedziałek wiązał się z powrotem minusowych temperatur, szczególnie na wschodzie kraju. W środkowej części dnia słupki rtęci pokażą nawet -20 stopni Celsjusza. Ocieplenia można spodziewać się dopiero około środy. W weekend w zachodnich województwach temperatura wzrośnie do 13 stopni Celsjusza.

Prognoza pogody na najbliższe dni przynosi dobre wiadomości

Dzisiejsza noc będzie należała do wyjątkowo zimnych. Na Podlasiu temperatura sięgnie -16 stopni Celsjusza. Alerty opublikowane przez synoptyków będą tam obowiązywać od godziny 22:00 w poniedziałek do 9:00 we wtorek. W Małopolsce i na Podkarpaciu, gdzie termometry mają pokazać od -20 do -15 stopni Celsjusza, ostrzeżenia wejdą w życie o godzinie 22:30 w poniedziałek, a stracą ważność o godzinie 7:30 we wtorek.

Meteorolodzy z IMGW wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym mrozem dla województw: podlaskiego (dla powiatów: suwalskiego, Suwałki, augustowskiego, monieckiego, sokólskiego, białostockiego, Białystok, hajnowskiego), małopolskiego (dla powiatów: tatrzańskiego, nowotarskiego, limanowskiego, nowosądeckiego, Nowy Sącz, gorlickiego) oraz podkarpackiego (dla powiatów: jasielskiego, krośnieńskiego, Krosno, brzozowskiego, sanockiego, leskiego, bieszczadzkiego).

Mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego będą zmagali się z marznącymi opadami deszczu i mżawki powodującymi gołoledź. Sytuacja na tamtejszych drogach będzie wyjątkowo niekorzystna. Od godziny 6:00 do godziny 22:00 we wtorek obowiązują alerty pierwszego stopnia. Wraz z wtorkiem pogoda zacznie się poprawiać.

Miliony Polaków mogą zyskać nawet 760 zł, małżeństwa 1520 zł. Wystarczy odliczyć ulgę za internetMiliony Polaków mogą zyskać nawet 760 zł, małżeństwa 1520 zł. Wystarczy odliczyć ulgę za internetCzytaj dalej

- We wtorek i w kolejne dni przychodzi inna pogoda niż miało to być, ponieważ według prognozy jeszcze przed weekendem wygrywał chłód, gdzie wartości nocami miały spadać na wschodzie poniżej -20 stopni Celsjusza. Jednak według najnowszych prognoz, modeli i wyników pracy synoptyków zmienia się to. Wygrywa raczej to ciepło - przekazał rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Środa - choć ciepła - będzie zdominowana przez intensywne zachmurzenie i opady deszczu, a we wschodniej części kraju - śniegu. Wiatr powieje z prędkością do 50 km/h. W czwartek opady będą już tylko przelotne, a mieszkańcy całego kraju zanotują znaczne rozpogodzenie.

Również weekend będzie wiązał się z korzystnymi warunkami atmosferycznymi. Ciepłe masy powietrza mogą utrzymać się aż do połowy przyszłego tygodnia. W sobotę na zachodzie kraju słupki rtęci wskażą od 8 do nawet 10 stopnia Celsjusza.

W niedzielę na Podlasiu i Mazurach rozpocznie się odwilż, a termometry pokażą od 11 do 13 stopni Celsjusza. Przewiduje się szybkie topnienie pokrywy śnieżnej, co może przełożyć się na duże zagrożenie powodziowe.

- Sytuacja przypomina zespół zdarzeń, które w 1982 roku doprowadziły do powodzi. Scenariusz taki jest możliwy, ale nie musi się powtórzyć - napisano w komunikacie IMGW.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Radio Zet/Wirtualna Polska/TVP Info/TVN24

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News