policja zarobki
Dolnośląska policja
Joanna Szwalikowska - 17 Stycznia 2021

Ile zarabia się w policji? Kwoty zaskoczą wielu Polaków

Wynagrodzenie policjanta składa się z pensji podstawowej, która zależy od grupy zaszeregowania, ale także dodatków stażowych, funkcyjnych czy za stopień. A to nie wszystko. Ile zarabiają funkcjonariusze polskiej policji? „Business Insider” ujawnił wszystkie kwoty.

Polska policja posiada w swoich szeregach ponad 95 tys. funkcjonariuszy. Aż 82 tys. z nich pracuje na stanowiskach wykonawczych. Wiemy, ile można było zarobić w 2020 roku na poszczególnych stanowiskach. Rozpiętość kwot jest bardzo zaskakująca.

Ile zarabiają policjanci? Kwoty mogą zaskoczyć wiele osób

Wynagrodzenie policjanta to przede wszystkim pensja podstawowa, która jest zależna od grupy zaszeregowania. Dodatkowo funkcjonariusze mogą liczyć na dodatek stażowy, funkcyjny i za stopień. Należy pamiętać także o tzw. mundurówkach, czyli kwotach wypłacanych za zakup umundurowania, trzynastych pensjach czy pakietach świadczeń socjalnych.

Funkcjonariusze, którzy są w trakcie szkolenia podstawowego, a więc na początku swojej kariery w policji, mogą liczyć na zarobki rzędu 2 824 zł netto - przekazał serwis info.policja.pl. Na czas kursu funkcjonariuszom zapewnia się zakwaterowanie, a także wyżywienie. W przypadku, gdy kursant nie ukończył 26. roku życia, średnia wypłata jest wyższa - 3 014 zł.

Po tym, jak policjantowi uda się ukończyć szkolenie, może on otrzymać już większe wynagrodzenie - w wysokości 3 853 złnetto. Jeśli zostanie natomiast referentem, kwota wzrośnie do 4 253 zł. Zgodnie z danymi udostępnionymi przez policję, dzielnicowi oraz kontrolerzy ruchu w 2020 roku mieli zarabiać średnio 4 508 zł netto.

6-latek zaprosił na urodziny 32 kolegów, nikt nie przyszedł. Dopiero gdy mama nagłośniła sytuację, otrzymał wsparcie obcych ludzi6-latek zaprosił na urodziny 32 kolegów, nikt nie przyszedł. Dopiero gdy mama nagłośniła sytuację, otrzymał wsparcie obcych ludziCzytaj dalej

Inaczej wygląda sprawa w przypadku osób zatrudnionych na etacie jako detektyw oraz należących do 5. grupy zaszeregowania. Ci mogą liczyć na zarobki w rzędu 4 787 zł miesięcznie. Osoby pracujące jako dyżurni oraz specjaliści zarabiają 5 312 zł netto.

Kierownicy i wykonawcy wyższego szczebla w policji mogą otrzymać 5 437 zł netto.W ósmej grupie zaszeregowania zarobki wzrastają do 5 713 zł miesięcznie. Z informacji udostępnionych na info.policja.pl wynika, że taka pensja przysługuje 4 tys. policjantów. Eksperci zarabiają ok. 6 303 zł.

Komendanci powiatowi mogą liczyć na wypłatę w wysokości 8 338 zł, natomiast komendanci wojewódzcy - 10 920 zł. Zastępca komendanta głównego otrzymuje 14 658 zł, a komendant główny - 16 764 zł netto.

Z udostępnionych danych wynika, że poziom zarobków w policji waha się od 3 tys. do ponad 16 tys. zł netto. Liczna szacowanych wakatów to około 7 tys., co jest dość dużym wynikiem.

Największe zapotrzebowanie panuje w Warszawie, a także województwach zachodnich oraz Pomorzu.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Info.policja.pl, Business Insider

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News