Policja apeluje do Polaków. Spacery po lodzie są niebezpieczne
Policjanci przestrzegają Polaków przed lekkomyślnym korzystaniem z uroków zimy. Na oficjalnej stronie internetowej polskiej policji pojawił się apel dotyczący m.in. niebezpiecznych spacerów po lodzie. Jak wskazują funkcjonariusze, od początku roku z tego powodu życie straciły już 4 osoby.
Do Polski wróciły siarczyste mrozy, a zimowa aura zachęca Polaków do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Policjanci zaapelowali o rozwagę i ostrożność podczas zabaw na śniegu oraz ostrzegła przed niebezpieczeństwem załamania się lodu podczas spacerów po zamarzniętych zbiornikach wodnych.
Policja ostrzega przed wchodzeniem na lód
- W ciągu ostatnich dni temperatura powietrza znacznie spadła co sprzyjało wchodzeniu na lód i zachęciło wędkarzy do łowienia ryb spod lodu. Zamarznięte stawy, jeziora i rzeki zawsze niosą za sobą niebezpieczeństwo. Lekkomyślność dorosłych oraz pozostawianie bez opieki dzieci, zbiera co roku śmiertelne żniwo - rozpoczęli swój apel policjanci.
Jak wskazano, w Polsce co roku pod lodem ginie kilka osób. W ostatnich dniach do śmiertelnego wypadku doszło na jeziorze Kisajno na Pojezierzu Mazurskim, gdzie pod wędkarzami załamał się lód, a dwóch mężczyzn utonęło. Jednak nie tylko amatorzy wędkowania w przeręblach są narażeni na niebezpieczeństwo podczas wędrowania po zamarzniętych zbiornikach wodnych. Policjanci zaapelowali przede wszystkim do rodziców i opiekunów dzieci i młodzieży. Jak wskazali funkcjonariusze, warto kontrolować, gdzie nasze pociechy spędzają wolny czas na świeżym powietrzu oraz zadbać o to, by w razie wystąpienia niebezpieczeństwa, wiedziały, jak się poprawnie zachować.
- Okres zimowy to również czas rekreacji na świeżym powietrzu dla dzieci i młodzieży. Nieprzemyślane, lekkomyślne korzystanie z uroków zimy może zakończyć się tragicznie. Kontrolujmy, gdzie bawią się nasze dzieci. Uczulmy je na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zabawa na zamarzniętych rzekach i jeziorach. Sprawdźmy, czy w razie potrzeby będą umiały wezwać pomoc. Uczmy przewidywania i unikania sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu - proszą policjanci.
Jak podkreślono, niebezpieczne jest każde wejście na zamarznięty zbiornik wodny, ponieważ lód ulega zmianom i nigdy nie wiadomo, jaką grubość ma pokrywa lodowa w miejscu naszego stąpania. Funkcjonariusze przekazali także niezbędną wiedzę na temat tego, w jaki sposób zachować się, gdy znajdziemy się w obliczu niebezpiecznej sytuacji związanej z pęknięciem lodu.
- W przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomocy. Najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Starajmy się poruszać w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie - instruują funkcjonariusze.
- Kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku, ponieważ pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego. Jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalik lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec - dodano.
W przypadku, gdy sami nie jesteśmy w stanie udzielić poszkodowanemu pomocy, należy pilnie powiadomić o zdarzeniu najbliższą jednostkę Policji lub Straży Pożarnej. Jeśli jednak uda nam się wyciągnąć z wody tonącego, trzeba okryć go czymś ciepłym np. kurtką i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia. To zapobiegnie dalszej utracie ciepła.
- Pamiętajmy, że nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować u niego szok termiczny. W miarę możliwości należy podać poszkodowanemu słodkie i ciepłe (ale nie gorące) płyny do picia. Osobę poszkodowaną powinien także obejrzeć lekarz - podkreślili policjanci.
Artykuły polecane przez redakcję Pikio:
- Krzysztof Kowalewski zostawił dla niej ukochaną. Kulisy związku z Agnieszką Suchorą
- Po 14 latach znaleźli ciało pod posadzką. Sukces krakowskiego Archiwum X w związku z zaginięciem
- Tadeusz Rydzyk nie zgadza się z wypowiedziami kanadyjskich mediów o swojej działalności
Źródło: Policja