Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Wyjątkowe święto
youtube/KWPRZ
Wiadomości Pikio - 7 Czerwca 2019

Dzień Bezpiecznego Kierowcy 2019 - data i życzenia

Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Wyjątkowy dzień mający na celu uświadamianie wszystkich kierowców, jak ważne jest zachowanie ostrożności na drodze stosowanie się do przepisów ruchu drogowego podczas jazdy. Kiedy obchodzimy to ważne święto?

Dzień Bezpiecznego Kierowcy zaliczany jest do kalendarza świąt nietypowych, czyli tych, które nie należą do najważniejszych i hucznie celebrowanych w ciągu roku. Pomimo tego, przypominanie kierowcom o bezpieczeństwie i ostrożności podczas jazdy jest wyjątkowo istotne - ich brawurowa jazda oraz moment nieuwagi mogą sprawić, że zaszkodzą nie tylko sobie, ale także pasażerom i przechodniom.

Dzień Bezpiecznego Kierowcy 2019

Nieprzypadkowo to niezwykle ważne święto obchodzone jest 25 lipca. Właśnie wtedy swoje imieniny obchodzi Krzysztof, a w kościele katolickim przypada wspomnienie świętego Krzysztofa - patrona kierowców. Obchody tego szczególnego dnia powstały z inicjatywy Krajowego Duszpasterstwa Kierowców oraz Krzysztofa Hołowczyca, kierowcy rajdowego i założyciela fundacji “Kierowca Bezpieczny”. Uroczystości obchodzone są od 2006 roku, a ich głównym celem jest uświadamianie kierowców, jak duże znaczenie ma bezpieczeństwo na drodze, ostrożność i rozwaga podczas jazdy.

Na drogach jest miejsce dla wszystkich i w głównej mierze od nas samych zależy, czy dojedziemy do wybranego przez nas miejsca. Podczas jazdy niezwykle ważne są kultura za kierownicą oraz poszanowanie innych uczestników ruchu drogowego. Dzięki spełnionym wymaganiom każda podróż stanie się dla nas bezcennym doświadczeniem i idealnym sposobem na bezpieczne dotarcie do celu.

Policja apeluje do wszystkich korzystających z ruchu drogowego, aby podczas jazdy zachowali bezpieczeństwo i rozwagę. W szczególności proszą kierowców o zwrócenie uwagi na następujące czynniki:

 • zadbajmy o prawidłowy stan techniczny naszych pojazdów,
 • wybierając się w podróż pamiętajmy o zabraniu wymaganych do prowadzenia pojazdu dokumentów,
 • ruszajmy w podróż wyspani i wypoczęci, a przede wszystkim trzeźwi,
 • bezwzględnie pamiętajmy o korzystaniu z pasów bezpieczeństwa i stosowaniu urządzeń do przewozu dzieci,
 • wyruszając w dłuższą trasę, zaplanujmy sobie przerwy, by móc przez całą podróż zachować właściwą koncentrację.

Pomimo że w Polsce powstaje coraz większa liczba kampanii i spotów reklamowych, których celem jest namawianie kierowców do ostrożnej jazdy oraz uświadamianie ich o tragicznych skutkach nierozwagi za kierownicą, to liczba wypadków na drogach rośnie w zatrważającym tempie. Media konsekwentnie starają się przypominać o zachowywaniu trzeźwości i zapinaniu pasów bezpieczeństwa, jednak wielu kierowców nadal ignoruje te fundamentalne zasady. Dzieje się z kilku przyczyn. Pierwszą z pewnością będą przerażające treści oraz obrazy w spotach reklamowych. Drastyczne sceny wypadków poskutkują tylko na część odbiorców, mózgi pozostałych będą starać się wypierać niebezpieczeństwo ze świadomości, jak mantrę powtarzając, że ich te reklamy nie dotyczą, ponieważ w odróżnieniu od innych są bezpiecznymi kierowcami. Być może lepszym przykładem kampanii byłyby te, jakie istnieją w Stanach Zjednoczonych. Treści w zachodnich reklamach mają charakter pozytywny, ukazują zachowania prospołeczne, dobre wybory, sytuacje na drodze, w których kierowca zachował się prawidłowo. Kolejnym powodem, dla których reklamy z udziałem osób publicznych nie mają wpływu na uczestników ruchu drogowego, jest znikoma ilość wzmianek o pasażerach. W Polsce nadal nie informuje się w kampaniach o współodpowiedzialności pasażerów podczas jazdy. Pamiętajmy również o tym, że wiele spotów informujących o bezpiecznej jeździe nie dociera do środowisk wiejskich. Gminy nie prowadzą takich programów, w małych miejscowościach nie działają stowarzyszenia, placówki profilaktyczne, które mogłyby zająć się edukacją, dotyczącą bezpieczeństwa na drodze.

25 lipca - Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Życzenia dla uczestników ruchu drogowego

Z okazji tego ważnego święta organizowane są w Polsce festyny, koncerty, pikniki, na których prezentowane są różnego rodzaju przedstawienia oraz programy, z których możemy dowiedzieć się, jak powinniśmy zachowywać się prowadząc samochód. Podczas uroczystości składamy podziękowania kierowcom, którzy zachowują bezpieczeństwo na drodze, a także niezmiennie prosimy ich o dalszą rozwagę i ostrożność. Poniżej prezentujemy przykładowe życzenia, które możemy złożyć wszystkim znajomym kierowcom:

 • Prowadź ostrożnie
  I pasy zapinaj
  Na gorszych kierowców
  Się nie napinaj
  Przez telefon
  Jadąc nie gadaj
  A nie cyknie Cię
  Żaden radar
 • Zielonej fali i nerwów ze stali
  Coraz niższych paliwa cen
  Życzę kierowcy, bo dziś jego dzień
 • Niech Święty Krzysztof zawsze ma Cię w opiece
  I każda droga prowadzi bezpiecznie do celu
 • By opony Cię trzymały,
  By dziewczyny Cię kochały
  By pogoda Ci sprzyjała
  A benzyna potaniałą

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL

 1. Kiedy jest Światowy Dzień Architektury 2019? Ważne święto wszystkich architektów
 2. Kiedy Światowy Dzień Ludności 2019?
 3. Kiedy jest Światowy Dzień Pocałunku? Nietypowe święto internauci podsumowują memami
 4. Kiedy jest Światowy Dzień Frytek? Czy Polska ma swoją wersję święta?
 5. Kiedy Światowy Dzień Uchodźcy 2019? Uciekający przed wojną i głodem potrzebują naszego wsparcia

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News